Letošní léto bylo k sadařům nebývale štědré. Urodilo se velké množství jablek. Pro spotřebitele je dobrou zprávou, že budou proto levnější než vloni.

„Stromy máme sice jablky přímo obsypané, ale mnoho z nich nedoroste požadované prodejní velikosti. Abychom dosáhli co největší možné kvality, byly jabloně pravidelně zbavovány nepěkných nebo malých kusů. Tím jim zbude síla na opravdu kvalitní jablka. I tak jde o jednu z největších úrod v historii. Sklizeň začneme letos o 14 dní dřív, a to nejspíš 4. září,“ uvedl majitel Sadů Vranov Richard Schwarz.

Jablka se bude snaží prodat všemi možnými způsoby. Bude je nabízet obchodním řetězcům, přímo v sadech i ve svých prodejnách. „Vloni vzhledem k neúrodě vystřelila cena jablek raketově nahoru. Letos tomu bude opačně, jablka budou o poznání lacinější,“ sdělil Schwarz. Cena v jeho prodejnách se bude pohybovat mezi 15 a 28 korunami za kilogram.

Tipy na moštárny v regionu
Moštárny v Plzni najdete v Božkově, Doudlevcích a na Letné. Mimo Plzeň pak v Dýšiné, Šťáhlavech, Nových Mitrovicích, Líních, Přešticích, Kaznějově a Radobyčicích. Na Klatovsku jsou v Klatovech, Plánici, Sušici, Janovicích nad Úhlavou, Nýrsku, Švihově, Běšinech, Chudenicích či Strážově. Na Domažlicku je najdete v Domažlicích, Horšovském Týně, Kdyni, Klenčí či Holýšově. Na Rokycansku jsou v Hrádku či Vranově a na Tachovsku v Plané.

Také v Sadech Nebílovy mají jablek hodně, urodil se jich dvojnásobek oproti loňskému roku. „Budou ale menší a méně kvalitní. Datum sklizně ještě nevíme, ale nejspíš první týdny v září,“ sdělila obchodní zástupkyně Sadů Nebílov Markéta Jungová. Dodala, že jablka budou k mání přímo u nich v sadech, na plzeňských farmářských trzích a v krámcích v okolních vesnicích. I tato jablka budou levnější než vloni, kdy se cena pohybovala mezi 15 a 30 Kč za kg. Letos se cena přes 20 korun nejspíš nevyšplhá.

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Jiří Sejkora

NÁVALY V MOŠTÁRNÁCH

Bohatou úrodu nezažívají jen sady, ale i obyčejní pěstitelé. Mnoho z nich bude chtít svá jablka přeměnit na mošt. Některé moštárny se na zvýšený zájem připravují. „Nezvládneme nakoupit další stroje, ale nabrali jsme personál a zvažujeme další otevírací den,“ sdělil provozovatel moštárny v Plzni na Roudné Milan Vídršperk. Ceny se pohybují mezi 4 a 6 korunami za kilogram zpracovaného ovoce. Z něj se vyrobí 0,5 0,75 litru moštu. Ovoce je potřeba přinést umyté a vzít si s sebou vlastní lahve.

Jiří Šolc