Pro oceněného bylo první místo překvapením. „Nečekal jsem to až do poslední chvíle. Dostal jsem sice pozvánku, že mám přijet na přebírání ceny od třetího do prvního místa, ale že to bude první místo, jsem se dozvěděl až na vyhlášení,“ řekl Deníku Franc. „Je to krásná věc, přál bych i ostatním kolegům, aby se jim to povedlo,“ dodal.

Za loňský rok Franc zadržel 31 podezřelých a zachránil dva lidské životy. „Poprvé byl s kolegou přivolán do domu, kde byly oznámeny sousedské neshody mezi dvěma muži. Agresivní muž způsobil nožem svému sousedovi bodnořeznou ránu a když jej chtěl opět bodnout, Franc dalšímu útoku zabránil. Podruhé při hlídkové činnosti našel s kolegou u domu bezvládného seniora, kterého poté resuscitovali až do příjezdu zdravotníků. Díky jejich rychlé reakci se muže podařilo zachránit,“ uvedla policejní mluvčí Martina Korandová.

Jiřímu Francovi předal cenu policejní prezident Tomáš Tuhý.Zdroj: PČR

Mezi zadrženými byli například dva ozbrojení pachatelé loupežného přepadení. „Pachatele ujíždějící ze Švihova do Klatov zadržel do patnácti minut od spáchání činu. Podílel se také na zadržení dvou cizinců, kteří vnikli krátce po poledni do zlatnictví v Klatovech, odcizili šperky za více než milion korun a z místa utekli,“ doplnila Korandová.

Podle okresního policejního šéfa Jana Myslivce je Francovo ocenění pro klatovskou policii obrovským úspěchem. „V rámci krajského ředitelství jsme zatím žádného Policistu roku na prvním místě neměli. Takže jsem ohromně potěšen, že první je právě z okresu Klatovy,“ uvedl. „Jsme velice rádi, že práce našeho kolegy byla oceněna v rámci celé Policie ČR. Je dobré, když policisté vidí, že je jejich kvalitní práce oceněna,“ chválil i krajský policejní ředitel Pavel Krákora.