Aktivita klíšťat se v letních měsících stupňuje. Hydrometeorologové upozorňují, aby si lidé nesedali a nelehali v porostech, nevstupovali do křovin a pravidelně se vždy nejlépe ráno a večer prohlíželi. Pravděpodobnost, že klíště přenese na člověka lymskou boreliózu nebo encefalitidu, bývá v létě nejvyšší.

Podle Terezy Majorové z plzeňské Krajské hygienické stanice se v Plzeňském kraji v letošním roce od začátku ledna do 19. července nakazilo lymskou boreliózou 40 lidí a pacientů s klíšťovou encefalitidou bylo 8. „Ve stejném období v roce 2018 jsme zaznamenali 55 případů lymské boreliózy a 14 případů klíšťové encefalitidy,“ dodala Majorová.

Ačkoliv je z uvedených čísel zřejmé, že nakažených ubývá, přesto lékaři lidem připomínají, že nejdůležitější je prevence a očkování. „Vhodné je se před pobytem v přírodě řádně obléci, důležité jsou dlouhé kalhoty a oděvy s dlouhým rukávem. Samozřejmostí je použití repelentu a včasné odstraňování klíšťat,“ doporučil krajský epidemiolog Petr Pazdiora. Podle epidemiologa nosí lidé domů nejvíce klíšťata v teplých měsících, protože nejčastěji pobývají v přírodě.

KLÍŠŤATA MILUJÍ VLHKO

„Největší riziko kousnutí klíštěte hrozí v blízkosti rybníků, řek nebo potoků. V Plzeňském kraji se tito parazité vyskytují nejvíce kolem Plas, Třemošné, na Nepomucku, Přešticku, v okolí Šťáhlav a Starého Plzence a také na Sušicku,“ dodal Pazdiora s tím, že je důležité nechat se proti klíšťové encefalitidě naočkovat. „Proočkovanost v republice je pouze okolo 20 procent, což je opravdu nedostatečné,“ uzavřel.

Slova epidemiologa potvrdil také mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. „Česká republika patří dlouhodobě v rámci Evropy na špici v počtu nakažených. Přesto se očkovat nechává jen zhruba 20 procent obyvatel, zatímco například v sousedním Rakousku je to až 90 procent,“ informoval Tichý. Přestože je počet očkovaných nízký, podle údajů VZP a lékařů zájem přece jen roste. „Díky reklamám se někteří pacienti přišli naočkovat. Vakcínu proti klíšťové encefalitidě doporučuji lidem, u kterých vím, že tráví mnoho času v přírodě. Lidé musejí dodržovat i další preventivní opatření, protože očkování je před lymskou boreliózou neochrání,“ varoval praktický lékař Jakub Mitro.