VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koalice se zase nedohodla. Složte funkce, volá opozice

Plzeň – Klíčové jednání o proplacení více než 20 milionů korun na vícepracích za budovu Nového divadla v Plzni se nekoná. Primátor Martin Baxa (ODS) zrušil pondělní jednání zastupitelstva, které o nich mělo rozhodnout.

18.2.2014
SDÍLEJ:

Martin BaxaFoto: DENÍK/Milan Říský

Důvod? Ekonomický náměstek primátora a šéf ČSSD v Plzni Martin Zrzavecký oznámil, že proplacení milionů korun socialisté nepodpoří. Přitom právě Zrzavecký byl pod materiálem spolu s Baxou podepsán a měli ho předkládat společně. ČSSD ale na poslední chvíli vycouvala. „Zastupitelstvo jsem zrušil, nebylo by o čem jednat," uvedl Baxa.

Na příštích jednáních o divadle přitom závisí nejen včasné dostavění nové divadelní budovy, ale i osud koalice. Spory mezi ODS a ČSSD jsou stále hlubší, socialisté už pomohli s odvoláním technického náměstka Petra Runda (ODS) , čímž porušili koaliční smlouvu. Přesto se ODS stále nechce s ČSSD rozejít. „Po tom, co se nyní stalo, je výpověď reálnější. Ale neřešilo by to ani problém divadla, ani dokončení příprav Evropského hlavního města kultury," podotkl primátor. Dodal, že za několik týdnů má jet společně s Martinem Zrzaveckým znovu do Bruselu podat zprávu o EHMK v Plzni. „Není pro mě teď jednoduché říci konec, rušíme koalici," vysvětlil Baxa. O dalším postupu bude jednat oblastní rada ODS.

Martin Zrzavecký včera prohlásil, že znovu prostudoval celý problém vícenákladů a společně s kolegy došli k názoru, že jej podpořit nemohou. „Dál budeme jednat o pokračování koaliční smlouvy, není jen divadlo, ale například úpravna vody a další věci, ve kterých se shodujeme," uvedl Zrzavecký.
Současnou situaci na radnici velmi kritizuje opozice. Zastupitel Ludvík Rösch (Občané.cz) vyzývá Zrzaveckého k rezignaci a tvrdí, že se s primátorem nechali zahnat stavební společností Hochtief , která divadlo staví, do kouta. „Máme vážné podezření, že vícepracemi se má saturovat poměrně nízká vysoutěžená cena za divadlo," uvedl Rösch.

Zrzavecký i Baxa odstupovat nehodlají. „V žádném případě o tom neuvažuji," prohlásil Zrzavecký.

Obchodní ředitel spol. Hochtief Ivan Havel Deníku řekl, že je zrušením zastupitelstva překvapen a bude s radnicí dále jednat.

Rösch: Zrzavecký by měl odstoupit, zvážit by to měl i primátor

Primátor Martin Baxa (ODS) nejdříve svolal mimořádné zastupitelstvo k proplacení víceprací a posunutí termínů na stavbě nového plzeňského divadla, vzápětí ale zasedání zase zrušil. ČSSD jako koaliční partner ODS totiž odmítla návrh podpořit. Paradoxně jej měl však s primátorem předkládat ekonomický náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD). Opoziční zastupitel Ludvík Rösch (Občané.cz) říká, že Zrzavecký by měl z funkce odstoupit.

Proč si to myslíte?

Postoj náměstka primátora Martina Zrzaveckého považuji za naprostou frašku, protože během 14 dnů změnil tak markantně názor, že je těžké tomu vůbec uvěřit. On byl přece spolupředkladatelem, on byl ten, který to spoluinicioval a teď najednou od toho couvá.
My jsme velmi tolerantně mlčeli k tomu, že ekonomiku města s rozpočtem 5,5 miliardy korun řídí člověk, který nemá ani vysokoškolské ani středoškolské vzdělání. Domnívali jsme se, že určité osobní vlastnosti a schopnosti a jistý zápal a odvaha mohou nahradit nedostatek odbornosti, ale ukazuje se už dlouho, že jednou z hlavních vlastností pana Zrzaveckého je nedostatek odvahy a zbabělost. Myslím si, že vůbec nemá na to postu co dělat. A že by měl zvážit své odstoupení.

Jak by měl podle vás reagovat primátor?

Martin Baxa na počátku své primátorské kariéry prohlásil, že by chtěl být silným primátorem. Tak to v žádném případě není a nebude. Nemá obdobu, aby se město nechalo takovým způsobem zatlačit investorem do kouta. Tady primátor neustále ustupuje před investorem a investor si vynucuje další a další ústupky. Dokonce se mu chtělo odpustit penále v rozsahu desítek milionů korun.

Myslíte tím navrhované odhlasování zpoždění termínů při stavbě divadla?

Ano. Považuji za skandální, když v navrhovaném usnesení je věta, že město ztratilo vliv na dokončení stavby. To je naprostá kapitulace a neschopnost města. Vůbec se mi nelíbí, že si nechají takto diktovat od investora co mají a co nemají udělat. Ukazuje se, že Martin Baxa je jeden z nejslabších primátorů, jakého kdy město od listopadu 1989 mělo.

Vy jste jako opozice navrhovali odvolání Petra Runda a společně s ČSSD jste ho z funkce sesadili. Teď říkáte, že by měl odstoupit i Martin Zrzavecký. Navrhnete i jeho odvolání?

My nechceme být destruktivní. Kdybychom byli političtí intrikáni, tak bychom navrhovali odvolání Zrzaveckého a spoléhali na to, že ODS se mu bude chtít pomstít a možná dáme ty hlasy dohromady. Ale takto se nedá řídit město. My jsme navrhli odvolání Petra Runda z funkce technického náměstka proto, že jsme věděli, že situace je jeho osobou zablokovaná. Petr Rund se stal dlouhodobě nedůvěryhodným, kromě jiného i pro trestní stíhání kvůli fotoaparátu. I na zastupitelstvech už to došlo tak daleko, že cokoliv předložil, bylo diskutabilní a řešilo se, jestli to je pravda nebo není to pravda. Jsem například přesvědčen o tom, že když zastupitelé hlasovali o stadionu, mysleli, že jde o stavbu včetně dvou věží. Nebo řada z nich podpořila divadlo proto, že jim bylo slíbeno, že je to za pevnou a konečnou cenu. Ale nebylo to tak. A řada lidí má podezření, že Hochtief nabídl za divadlo nízkou cenu, s tou vyhrál a teď se chce zhojit na různých vícepracích. Máme vážné podezření, že vícepracemi se má saturovat poměrně nízká vysoutěžená cena za divadlo. Odvolání Petra Runda jsme navrhovali za ČSSD my, protože situace už byla naprosto zablokovaná. ČSSD chodila po straně, poštívala, říkala, že mu nic neodhlasují a přitom nebyla schopna do toho sama říznout.

Odvoláním se ale nic nezklidnilo, spíš naopak.

Teď je situace naprosto skandální a měl by odstoupit náměstek Zrzavecký i primátor Baxa.. Ukázalo se, že v kauze divadlo jsou naprosto neschopní.

Baxa: Vypovědět koalici není jen tak

Jak vnímáte obrat ČSSD, konkrétně Martina Zrzaveckého nepodpořit připravovaný společný materiál?

Považuji to za šokující obrat, protože jsme byli ujišťovaní, že tak, jak je to společně připravováno, to půjde i do zastupitelstva. Ale ještě předtím, než se jeho zasedání konalo, mi oznámil Martin Zrzavecký, že klub ČSSD není připraven pro to hlasovat..

Co bude s divadlem dál?
Reagoval jsem tím, že jsem rozhodl o zrušení zastupitelstva. Nebylo by o čem hlasovat. Počkáme, s čím přijde společnost Hochtief, která divadlo staví.

Pokud podle vás tedy ČSSD takto blokuje spolupráci, není už čas nefungující koalici zrušit?

Budeme o tom jednat na oblastní radě ODS. Máme připraven návrh dodatku ke koaliční smlouvě. Klíčovou věcí v něm je rozhodnutí o divadle, ČSSD to interpretuje tak, že k tomu můžeme dojít i nějakou jinou cestou, ale nevím jak. Výpověď koalice je po tom, co se teď děje, dnes reálnější, ale obecně problém divadla a Evropského hlavního města kultury to neřeší. Postoj ČSSD koaliční jednání rozhodně nezjednodušila.
Kdybychom teď řekli, končíme v koalici, protože kolegové z ČSSD jsou nespolehliví, tak problém divadla a EHMK tu stejně zůstává pořád. Máme jet s náměstkem Zrzaveckým za měsíc a půl do Bruselu na další monitoring EHMK. Není pro mě teď jednoduché říci konec, odchod z koalice.

Opozice míní, že Zrzavecký by měl odstoupit a kritizuje i Váš postoj. Považují za skandální, že jste se nechali zahnat stavební společností a jejími požadavky do kouta. Nevidíte důvod opustit funkci?

Kategoricky odmítám, že bych se nechal zatlačit do kouta. Ujal jsem se vyjednávání s Hochtiefem po 30. lednu, kdy jsme měli na stole dopis s vyššími požadavky Hochtiefu. To, co jsme chtěli s ČSSD předložit zastupitelstvu, byl kompromis toho, co po nás Hochtief chtěl. A znamenalo to záruku včasného dokončení divadla a proplacení vícenákladů, o kterých se tady mluví už dlouho. Svou roli při vyjednávání s Hochtiefem jsem splnil adekvátně.

V současné chvíli koalice nefunguje, hrozí zastavení stavby divadla, chystáte se na cestu do Bruselu kvůli EHMK. Jde to ještě nějak spravit tak, aby se daly všechny tyto problémy do pořádku?

Budeme o tom jednat na oblastní radě ODS. Musíme si ujasnit směr, kterým jít dál. Šokující zvrat ČSSD rozhodně nepřispívá ke stabilizaci koalice, na druhou stranu je třeba dostavět včas divadlo a pokračovat v přípravě na EHMK.

Zrzavecký: Odstupovat nehodlám

Proč jste tak najednou otočili a nepodpoříte to, co jste s primátorem připravoval?

Přes víkend jsem se pečlivě připravoval na jednání a dlouho jsem si studoval věci, které zatím nebyly pod drobnohledem, jako jsou například zápisy z kontrolních dnů a podobně. Nikdo dosud neřešil nijak významně posunutí termínů, které požaduje stavebník. Jde o zkušební provoz a pak finální předání stavby divadla z 1. 8. na 1.9. Je tam penále za každý den asi půl milionu korun. Šli jsme do detailu a do zápisů. I když jsem se snažil o kompromisní jednání, najednou si řeknete a už dost. Už dál ne. Proto ta změna. Vím, že to může vypadat jako veletoč, ale když všechny ty věci nakonec načítáte a pak přijdou zas další informace, které proces zpochybňují, řeknete si dost.

Spíš to vypadalo, že váš postoj s detailní znalostí problému byl kompromisní, ale vaši spolustraníci, kteří nemají tak podrobné informace, byli prostě radikálnější.

Samozřejmě, že jsme to probírali a skládali všechny informace. Nakonec jsme se dohodli, že půjdu za primátorem a oznámím mu, že pro schválení materiálu není podpora.

Opozice vás velmi kritizuje a vyzývá vás k odstoupení. Nehodláte složit funkci?
Odstupovat nehodlám. Svou funkci dělám s maximálním nasazením. Pokud si někdo myslí něco jiného, je to jeho právo.

Autor: Dana Veselá

18.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Malíř / natěrač 15 000 Kč

Malíři (včetně stavebních lakýrníků a natěračů), tapetáři malíř. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce okres Tachov , osobní kontakt na adrese Vítkov č.p. 104, 347 01 Tachov , Dobrý zdravotní stav,práce ve výškách,samostatnost,zručnost,flexibilita.. Pracoviště: Landrgott s.r.o., 347 01 Tachov 1. Informace: Zdeněk Landrgott, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávkových automobilů (Mezinárodní doprava ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Velké Dvorce 24, 348 06 Přimda, Doba určitá na 1/2 roku , Řidičské oprávnění skupiny B, Potvrzení o školení odborné způsobilosti řidičů, Průkaz ADR, Více informací sdělí zaměstnavatel. Kontakt telefonicky Po-Pá 8:30 - 16:30 nebo e-mailem: jaroslava.stepankova@adsservis.cz. Pracoviště: Servis ads s.r.o.(velké dvorce), 348 06 Přimda. Informace: Jaroslava Štěpánková, +420 774 231 364.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 175 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků montážní dělník/ce,operátor linky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14175 kč. Volných pracovních míst: 200. Poznámka: místo výkonu práce: okres Tachov, převážně ve firmách:, -SUSPA CZ s.r.o. Strážská č.p. 483,348 02 Bor u Tachova(mzda 14 175,-Kč), -e m z Hanauer s.r.o.,Lipová č.p. 330(mzda 14371,-Kč), ubytování zajištěno,, doprava do zaměstnání zajištěna, kontakt po tel. 775 071 365, osobní kontakt :U Pražské dráhy 158/5, Plzeň od 9.00-14.00 hod.,, osobní kontakt :Strážská č.p. 483,348 02 Bor u Tachova, vždy PO-8.00-9.00 hod.,. Pracoviště: Jobs personal s.r.o.(prac.bor), Strážská, č.p. 483, 348 02 Bor u Tachova. Informace: Hana Elhotová, +420 775 071 365.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 500 Kč

Pomocní skladníci Pomocní skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 60. Poznámka: místo výkonu práce Tovární č.p. 501, 349 01 Stříbro (v prostorách firmy BIT CZ s.r.o.), domluvení osobní schůzky po tel.. Pracoviště: Gympl production s.r.o.(stříbro), Tovární, č.p. 501, 349 01 Stříbro. Informace: Kornuta Tetiana, +420 774 928 381.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mexická fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
13

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Karel Neuberger pokřtil v pátek svoji knihu Stříbrský rudní revír.
21

FOTO: Autor mimo jiné srovnává i hornické platy

Začalo krajské hledání dopravců

Plzeňský kraj – Hejtmanství jako první hledá, kdo bude provozovat vlaky z Klatov do Berouna.

Ukradl boty za dvacet tisíc

Tachov – I když pachatel odcizil pouhých 14 párů bot, škoda, kterou způsobil, se vyšplhala ke dvaceti tisícům korun.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

David Kratochvíl se stal mistrem republiky

Tachov – Titul Mistra České republiky si přivezl tachovský sportovec, člen Plaveckého klubu Tachov David Kratochvíl, z Mistrovství České republiky v para plavání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT