VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koalice se zase nedohodla. Složte funkce, volá opozice

Plzeň – Klíčové jednání o proplacení více než 20 milionů korun na vícepracích za budovu Nového divadla v Plzni se nekoná. Primátor Martin Baxa (ODS) zrušil pondělní jednání zastupitelstva, které o nich mělo rozhodnout.

18.2.2014
SDÍLEJ:

Martin BaxaFoto: DENÍK/Milan Říský

Důvod? Ekonomický náměstek primátora a šéf ČSSD v Plzni Martin Zrzavecký oznámil, že proplacení milionů korun socialisté nepodpoří. Přitom právě Zrzavecký byl pod materiálem spolu s Baxou podepsán a měli ho předkládat společně. ČSSD ale na poslední chvíli vycouvala. „Zastupitelstvo jsem zrušil, nebylo by o čem jednat," uvedl Baxa.

Na příštích jednáních o divadle přitom závisí nejen včasné dostavění nové divadelní budovy, ale i osud koalice. Spory mezi ODS a ČSSD jsou stále hlubší, socialisté už pomohli s odvoláním technického náměstka Petra Runda (ODS) , čímž porušili koaliční smlouvu. Přesto se ODS stále nechce s ČSSD rozejít. „Po tom, co se nyní stalo, je výpověď reálnější. Ale neřešilo by to ani problém divadla, ani dokončení příprav Evropského hlavního města kultury," podotkl primátor. Dodal, že za několik týdnů má jet společně s Martinem Zrzaveckým znovu do Bruselu podat zprávu o EHMK v Plzni. „Není pro mě teď jednoduché říci konec, rušíme koalici," vysvětlil Baxa. O dalším postupu bude jednat oblastní rada ODS.

Martin Zrzavecký včera prohlásil, že znovu prostudoval celý problém vícenákladů a společně s kolegy došli k názoru, že jej podpořit nemohou. „Dál budeme jednat o pokračování koaliční smlouvy, není jen divadlo, ale například úpravna vody a další věci, ve kterých se shodujeme," uvedl Zrzavecký.
Současnou situaci na radnici velmi kritizuje opozice. Zastupitel Ludvík Rösch (Občané.cz) vyzývá Zrzaveckého k rezignaci a tvrdí, že se s primátorem nechali zahnat stavební společností Hochtief , která divadlo staví, do kouta. „Máme vážné podezření, že vícepracemi se má saturovat poměrně nízká vysoutěžená cena za divadlo," uvedl Rösch.

Zrzavecký i Baxa odstupovat nehodlají. „V žádném případě o tom neuvažuji," prohlásil Zrzavecký.

Obchodní ředitel spol. Hochtief Ivan Havel Deníku řekl, že je zrušením zastupitelstva překvapen a bude s radnicí dále jednat.

Rösch: Zrzavecký by měl odstoupit, zvážit by to měl i primátor

Primátor Martin Baxa (ODS) nejdříve svolal mimořádné zastupitelstvo k proplacení víceprací a posunutí termínů na stavbě nového plzeňského divadla, vzápětí ale zasedání zase zrušil. ČSSD jako koaliční partner ODS totiž odmítla návrh podpořit. Paradoxně jej měl však s primátorem předkládat ekonomický náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD). Opoziční zastupitel Ludvík Rösch (Občané.cz) říká, že Zrzavecký by měl z funkce odstoupit.

Proč si to myslíte?

Postoj náměstka primátora Martina Zrzaveckého považuji za naprostou frašku, protože během 14 dnů změnil tak markantně názor, že je těžké tomu vůbec uvěřit. On byl přece spolupředkladatelem, on byl ten, který to spoluinicioval a teď najednou od toho couvá.
My jsme velmi tolerantně mlčeli k tomu, že ekonomiku města s rozpočtem 5,5 miliardy korun řídí člověk, který nemá ani vysokoškolské ani středoškolské vzdělání. Domnívali jsme se, že určité osobní vlastnosti a schopnosti a jistý zápal a odvaha mohou nahradit nedostatek odbornosti, ale ukazuje se už dlouho, že jednou z hlavních vlastností pana Zrzaveckého je nedostatek odvahy a zbabělost. Myslím si, že vůbec nemá na to postu co dělat. A že by měl zvážit své odstoupení.

Jak by měl podle vás reagovat primátor?

Martin Baxa na počátku své primátorské kariéry prohlásil, že by chtěl být silným primátorem. Tak to v žádném případě není a nebude. Nemá obdobu, aby se město nechalo takovým způsobem zatlačit investorem do kouta. Tady primátor neustále ustupuje před investorem a investor si vynucuje další a další ústupky. Dokonce se mu chtělo odpustit penále v rozsahu desítek milionů korun.

Myslíte tím navrhované odhlasování zpoždění termínů při stavbě divadla?

Ano. Považuji za skandální, když v navrhovaném usnesení je věta, že město ztratilo vliv na dokončení stavby. To je naprostá kapitulace a neschopnost města. Vůbec se mi nelíbí, že si nechají takto diktovat od investora co mají a co nemají udělat. Ukazuje se, že Martin Baxa je jeden z nejslabších primátorů, jakého kdy město od listopadu 1989 mělo.

Vy jste jako opozice navrhovali odvolání Petra Runda a společně s ČSSD jste ho z funkce sesadili. Teď říkáte, že by měl odstoupit i Martin Zrzavecký. Navrhnete i jeho odvolání?

My nechceme být destruktivní. Kdybychom byli političtí intrikáni, tak bychom navrhovali odvolání Zrzaveckého a spoléhali na to, že ODS se mu bude chtít pomstít a možná dáme ty hlasy dohromady. Ale takto se nedá řídit město. My jsme navrhli odvolání Petra Runda z funkce technického náměstka proto, že jsme věděli, že situace je jeho osobou zablokovaná. Petr Rund se stal dlouhodobě nedůvěryhodným, kromě jiného i pro trestní stíhání kvůli fotoaparátu. I na zastupitelstvech už to došlo tak daleko, že cokoliv předložil, bylo diskutabilní a řešilo se, jestli to je pravda nebo není to pravda. Jsem například přesvědčen o tom, že když zastupitelé hlasovali o stadionu, mysleli, že jde o stavbu včetně dvou věží. Nebo řada z nich podpořila divadlo proto, že jim bylo slíbeno, že je to za pevnou a konečnou cenu. Ale nebylo to tak. A řada lidí má podezření, že Hochtief nabídl za divadlo nízkou cenu, s tou vyhrál a teď se chce zhojit na různých vícepracích. Máme vážné podezření, že vícepracemi se má saturovat poměrně nízká vysoutěžená cena za divadlo. Odvolání Petra Runda jsme navrhovali za ČSSD my, protože situace už byla naprosto zablokovaná. ČSSD chodila po straně, poštívala, říkala, že mu nic neodhlasují a přitom nebyla schopna do toho sama říznout.

Odvoláním se ale nic nezklidnilo, spíš naopak.

Teď je situace naprosto skandální a měl by odstoupit náměstek Zrzavecký i primátor Baxa.. Ukázalo se, že v kauze divadlo jsou naprosto neschopní.

Baxa: Vypovědět koalici není jen tak

Jak vnímáte obrat ČSSD, konkrétně Martina Zrzaveckého nepodpořit připravovaný společný materiál?

Považuji to za šokující obrat, protože jsme byli ujišťovaní, že tak, jak je to společně připravováno, to půjde i do zastupitelstva. Ale ještě předtím, než se jeho zasedání konalo, mi oznámil Martin Zrzavecký, že klub ČSSD není připraven pro to hlasovat..

Co bude s divadlem dál?
Reagoval jsem tím, že jsem rozhodl o zrušení zastupitelstva. Nebylo by o čem hlasovat. Počkáme, s čím přijde společnost Hochtief, která divadlo staví.

Pokud podle vás tedy ČSSD takto blokuje spolupráci, není už čas nefungující koalici zrušit?

Budeme o tom jednat na oblastní radě ODS. Máme připraven návrh dodatku ke koaliční smlouvě. Klíčovou věcí v něm je rozhodnutí o divadle, ČSSD to interpretuje tak, že k tomu můžeme dojít i nějakou jinou cestou, ale nevím jak. Výpověď koalice je po tom, co se teď děje, dnes reálnější, ale obecně problém divadla a Evropského hlavního města kultury to neřeší. Postoj ČSSD koaliční jednání rozhodně nezjednodušila.
Kdybychom teď řekli, končíme v koalici, protože kolegové z ČSSD jsou nespolehliví, tak problém divadla a EHMK tu stejně zůstává pořád. Máme jet s náměstkem Zrzaveckým za měsíc a půl do Bruselu na další monitoring EHMK. Není pro mě teď jednoduché říci konec, odchod z koalice.

Opozice míní, že Zrzavecký by měl odstoupit a kritizuje i Váš postoj. Považují za skandální, že jste se nechali zahnat stavební společností a jejími požadavky do kouta. Nevidíte důvod opustit funkci?

Kategoricky odmítám, že bych se nechal zatlačit do kouta. Ujal jsem se vyjednávání s Hochtiefem po 30. lednu, kdy jsme měli na stole dopis s vyššími požadavky Hochtiefu. To, co jsme chtěli s ČSSD předložit zastupitelstvu, byl kompromis toho, co po nás Hochtief chtěl. A znamenalo to záruku včasného dokončení divadla a proplacení vícenákladů, o kterých se tady mluví už dlouho. Svou roli při vyjednávání s Hochtiefem jsem splnil adekvátně.

V současné chvíli koalice nefunguje, hrozí zastavení stavby divadla, chystáte se na cestu do Bruselu kvůli EHMK. Jde to ještě nějak spravit tak, aby se daly všechny tyto problémy do pořádku?

Budeme o tom jednat na oblastní radě ODS. Musíme si ujasnit směr, kterým jít dál. Šokující zvrat ČSSD rozhodně nepřispívá ke stabilizaci koalice, na druhou stranu je třeba dostavět včas divadlo a pokračovat v přípravě na EHMK.

Zrzavecký: Odstupovat nehodlám

Proč jste tak najednou otočili a nepodpoříte to, co jste s primátorem připravoval?

Přes víkend jsem se pečlivě připravoval na jednání a dlouho jsem si studoval věci, které zatím nebyly pod drobnohledem, jako jsou například zápisy z kontrolních dnů a podobně. Nikdo dosud neřešil nijak významně posunutí termínů, které požaduje stavebník. Jde o zkušební provoz a pak finální předání stavby divadla z 1. 8. na 1.9. Je tam penále za každý den asi půl milionu korun. Šli jsme do detailu a do zápisů. I když jsem se snažil o kompromisní jednání, najednou si řeknete a už dost. Už dál ne. Proto ta změna. Vím, že to může vypadat jako veletoč, ale když všechny ty věci nakonec načítáte a pak přijdou zas další informace, které proces zpochybňují, řeknete si dost.

Spíš to vypadalo, že váš postoj s detailní znalostí problému byl kompromisní, ale vaši spolustraníci, kteří nemají tak podrobné informace, byli prostě radikálnější.

Samozřejmě, že jsme to probírali a skládali všechny informace. Nakonec jsme se dohodli, že půjdu za primátorem a oznámím mu, že pro schválení materiálu není podpora.

Opozice vás velmi kritizuje a vyzývá vás k odstoupení. Nehodláte složit funkci?
Odstupovat nehodlám. Svou funkci dělám s maximálním nasazením. Pokud si někdo myslí něco jiného, je to jeho právo.

Autor: Dana Veselá

18.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 16 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů popelář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: místo výkonu práce Lažany č.p. 36,Černošín, 349 01 Stříbro, stravenky v hodnotě 100 Kč, kontakt PO-PÁ 7.00-15.30 hod.,. Pracoviště: Ekodepon s.r.o., 349 01 Stříbro. Informace: Petr Strankmüller, +420 602 267 157.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 30 000 Kč

Ostatní technici v oblasti telekomunikací a radiokomunikací Technik pro instalace internetových přípojek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce Stříbro , Instalace a servis internetových přípojek naší společnosti. Požadováno řidičské oprávnění skupiny B. , NECHOĎTE PROSÍM NA UVEDENOU ADRESU, kontakt po tel. (13.00-15.00 hod.) nebo e mailem, Instalace a servis internetových přípojek zákazníkům naší společnosti. Požadováno řid. oprávnění B.. Pracoviště: Starnet, s.r.o.(konstantinovy lázně), Lázeňská, č.p. 5, 349 52 Konstantinovy Lázně. Informace: Ivo Burian, +420 777 831 270.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policista policie ČR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: místo výkonu práce..Tachov a Plzeňský kraj, Přijímací řízení k Policii ČR, Uchazeč absolvuje psychotesty,fyzické testy,zdravotní prohlídku., Po úspěšném absolvování přijímacího řízení je přijat do služebního poměru Policie ČR na dobu určitou se zkušební dobou 6 měsíců .:Po uplynutí zkušební doby může příslušník požádat o přiznání náborového příspěvku ve výši 75000Kč., Po přijetí je policista vyslán na základní odbornou přípravu v trvání 12 měsíců: , 1 měsíc řízená praxe ve ŠPS Domažlice, 9 měsíců teorie ve vzdělávacím zařízení v Praze, 2 měsíce řízená praxe ve ŠPS Domažlice, Nástupní plat:, v 1.roce zařazení do 2.PT 21840 Kč, 2.rok zařazení do 3.PT 26090 Kč (po úspěšném ukončení ZOP), Doba určitá je sjednána na tři roky a uzavírá se služební zkouškou. Po zdárném absolvování služební zkoušky se mění poměr na dobu neurčitou., Nabízíme:, -práci která má smysl a pomáhá celé společnosti, -garantované hmotné zajištění a kariérní postup, -široké uplatnění dosaženého vzdělání, - možnost získání vysokoškolského vzdělání, -za spolehlivou dlouholetou službu odchodné a výslužné, Požadujeme:, -občanství České republiky, -věk min. 18 let, -bezúhonnost, -dosažené úplné středoškolské vzdělání, -zdravotní,osobnostní a fyzickou způsobilost, Bližší informace na oficiálních webových stránkách, www.policie.cz, KONTAKT:, Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje,Nádražní 2,306 28 Plzeň,tel. 974 322 654,e-mail, krpp.op.podatelna@pcr.cz. Pracoviště: Krajské ředitelství policie plzeňského kraje(územní odbor tachov), Plánská, č.p. 2032, 347 01 Tachov 1. Informace: Helena Vojtová, +420 974 337 400.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 400 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25400 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Nová Hospoda 16, 348 02 Bor. , Požadavky: zkušenosti s manipulací s vysokozdvižným vozíkem, zodpovědnost, důslednost. , Náplň práce: Manipulace s nákladovými prostředky, obsluha VZV, znalost práce se scannerem, dodržování FiFo, časového plánu nakládky, zabezpečení nakládky správného zboží určeného k expedici, kontrola typu a množství nakládacích prostředků, zajištění předání informací kolegům následující směny a spolupracujícím oddělením. , Zaměstnanecké výhody: autobusové spojení zdarma, podnikové stravování, 25 dní dovolené, 13. mzda, věrnostní bonusy.. Pracoviště: Ideal automotive bor, s.r.o., 348 02 Bor u Tachova. Informace: Marie Churaňova, +420 374 213 171.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejmladší atleti Baníku na krajském mistrovství.

Atletická přípravka Baníku Stříbro sbírala zkušenosti v přeboru kraje

Denisa M. u soudu

Začal soud s pěstounkou, která utýrala k smrti dvouletou neteř

Vandalové ničí tabule, osvětlení i nové stromy

Planá – Město Planá se potýká se vzrůstajícím vandalismem. Nedávno byly zničeny dvě informační tabule. Jedna v parčíku před mincovnou, druhá před kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Fotbalistou roku je Darida, trenérem Vrba

Plzeň – Výraznou plzeňskou stopu mělo pondělní vyhlášení ankety Fotbalista roku 2017. Nečekaným vítězem se poprvé v kariéře stal Vladimír Darida, sedmadvacetiletý záložník Herthy Berlín a odchovanec Viktorie Plzeň. Kategorii trenér roku opanoval po zásluze kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba, který v minulém ročníku ankety skočil až devátý.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT