VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koalice se zase nedohodla. Složte funkce, volá opozice

Plzeň – Klíčové jednání o proplacení více než 20 milionů korun na vícepracích za budovu Nového divadla v Plzni se nekoná. Primátor Martin Baxa (ODS) zrušil pondělní jednání zastupitelstva, které o nich mělo rozhodnout.

18.2.2014
SDÍLEJ:

Martin BaxaFoto: DENÍK/Milan Říský

Důvod? Ekonomický náměstek primátora a šéf ČSSD v Plzni Martin Zrzavecký oznámil, že proplacení milionů korun socialisté nepodpoří. Přitom právě Zrzavecký byl pod materiálem spolu s Baxou podepsán a měli ho předkládat společně. ČSSD ale na poslední chvíli vycouvala. „Zastupitelstvo jsem zrušil, nebylo by o čem jednat," uvedl Baxa.

Na příštích jednáních o divadle přitom závisí nejen včasné dostavění nové divadelní budovy, ale i osud koalice. Spory mezi ODS a ČSSD jsou stále hlubší, socialisté už pomohli s odvoláním technického náměstka Petra Runda (ODS) , čímž porušili koaliční smlouvu. Přesto se ODS stále nechce s ČSSD rozejít. „Po tom, co se nyní stalo, je výpověď reálnější. Ale neřešilo by to ani problém divadla, ani dokončení příprav Evropského hlavního města kultury," podotkl primátor. Dodal, že za několik týdnů má jet společně s Martinem Zrzaveckým znovu do Bruselu podat zprávu o EHMK v Plzni. „Není pro mě teď jednoduché říci konec, rušíme koalici," vysvětlil Baxa. O dalším postupu bude jednat oblastní rada ODS.

Martin Zrzavecký včera prohlásil, že znovu prostudoval celý problém vícenákladů a společně s kolegy došli k názoru, že jej podpořit nemohou. „Dál budeme jednat o pokračování koaliční smlouvy, není jen divadlo, ale například úpravna vody a další věci, ve kterých se shodujeme," uvedl Zrzavecký.
Současnou situaci na radnici velmi kritizuje opozice. Zastupitel Ludvík Rösch (Občané.cz) vyzývá Zrzaveckého k rezignaci a tvrdí, že se s primátorem nechali zahnat stavební společností Hochtief , která divadlo staví, do kouta. „Máme vážné podezření, že vícepracemi se má saturovat poměrně nízká vysoutěžená cena za divadlo," uvedl Rösch.

Zrzavecký i Baxa odstupovat nehodlají. „V žádném případě o tom neuvažuji," prohlásil Zrzavecký.

Obchodní ředitel spol. Hochtief Ivan Havel Deníku řekl, že je zrušením zastupitelstva překvapen a bude s radnicí dále jednat.

Rösch: Zrzavecký by měl odstoupit, zvážit by to měl i primátor

Primátor Martin Baxa (ODS) nejdříve svolal mimořádné zastupitelstvo k proplacení víceprací a posunutí termínů na stavbě nového plzeňského divadla, vzápětí ale zasedání zase zrušil. ČSSD jako koaliční partner ODS totiž odmítla návrh podpořit. Paradoxně jej měl však s primátorem předkládat ekonomický náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD). Opoziční zastupitel Ludvík Rösch (Občané.cz) říká, že Zrzavecký by měl z funkce odstoupit.

Proč si to myslíte?

Postoj náměstka primátora Martina Zrzaveckého považuji za naprostou frašku, protože během 14 dnů změnil tak markantně názor, že je těžké tomu vůbec uvěřit. On byl přece spolupředkladatelem, on byl ten, který to spoluinicioval a teď najednou od toho couvá.
My jsme velmi tolerantně mlčeli k tomu, že ekonomiku města s rozpočtem 5,5 miliardy korun řídí člověk, který nemá ani vysokoškolské ani středoškolské vzdělání. Domnívali jsme se, že určité osobní vlastnosti a schopnosti a jistý zápal a odvaha mohou nahradit nedostatek odbornosti, ale ukazuje se už dlouho, že jednou z hlavních vlastností pana Zrzaveckého je nedostatek odvahy a zbabělost. Myslím si, že vůbec nemá na to postu co dělat. A že by měl zvážit své odstoupení.

Jak by měl podle vás reagovat primátor?

Martin Baxa na počátku své primátorské kariéry prohlásil, že by chtěl být silným primátorem. Tak to v žádném případě není a nebude. Nemá obdobu, aby se město nechalo takovým způsobem zatlačit investorem do kouta. Tady primátor neustále ustupuje před investorem a investor si vynucuje další a další ústupky. Dokonce se mu chtělo odpustit penále v rozsahu desítek milionů korun.

Myslíte tím navrhované odhlasování zpoždění termínů při stavbě divadla?

Ano. Považuji za skandální, když v navrhovaném usnesení je věta, že město ztratilo vliv na dokončení stavby. To je naprostá kapitulace a neschopnost města. Vůbec se mi nelíbí, že si nechají takto diktovat od investora co mají a co nemají udělat. Ukazuje se, že Martin Baxa je jeden z nejslabších primátorů, jakého kdy město od listopadu 1989 mělo.

Vy jste jako opozice navrhovali odvolání Petra Runda a společně s ČSSD jste ho z funkce sesadili. Teď říkáte, že by měl odstoupit i Martin Zrzavecký. Navrhnete i jeho odvolání?

My nechceme být destruktivní. Kdybychom byli političtí intrikáni, tak bychom navrhovali odvolání Zrzaveckého a spoléhali na to, že ODS se mu bude chtít pomstít a možná dáme ty hlasy dohromady. Ale takto se nedá řídit město. My jsme navrhli odvolání Petra Runda z funkce technického náměstka proto, že jsme věděli, že situace je jeho osobou zablokovaná. Petr Rund se stal dlouhodobě nedůvěryhodným, kromě jiného i pro trestní stíhání kvůli fotoaparátu. I na zastupitelstvech už to došlo tak daleko, že cokoliv předložil, bylo diskutabilní a řešilo se, jestli to je pravda nebo není to pravda. Jsem například přesvědčen o tom, že když zastupitelé hlasovali o stadionu, mysleli, že jde o stavbu včetně dvou věží. Nebo řada z nich podpořila divadlo proto, že jim bylo slíbeno, že je to za pevnou a konečnou cenu. Ale nebylo to tak. A řada lidí má podezření, že Hochtief nabídl za divadlo nízkou cenu, s tou vyhrál a teď se chce zhojit na různých vícepracích. Máme vážné podezření, že vícepracemi se má saturovat poměrně nízká vysoutěžená cena za divadlo. Odvolání Petra Runda jsme navrhovali za ČSSD my, protože situace už byla naprosto zablokovaná. ČSSD chodila po straně, poštívala, říkala, že mu nic neodhlasují a přitom nebyla schopna do toho sama říznout.

Odvoláním se ale nic nezklidnilo, spíš naopak.

Teď je situace naprosto skandální a měl by odstoupit náměstek Zrzavecký i primátor Baxa.. Ukázalo se, že v kauze divadlo jsou naprosto neschopní.

Baxa: Vypovědět koalici není jen tak

Jak vnímáte obrat ČSSD, konkrétně Martina Zrzaveckého nepodpořit připravovaný společný materiál?

Považuji to za šokující obrat, protože jsme byli ujišťovaní, že tak, jak je to společně připravováno, to půjde i do zastupitelstva. Ale ještě předtím, než se jeho zasedání konalo, mi oznámil Martin Zrzavecký, že klub ČSSD není připraven pro to hlasovat..

Co bude s divadlem dál?
Reagoval jsem tím, že jsem rozhodl o zrušení zastupitelstva. Nebylo by o čem hlasovat. Počkáme, s čím přijde společnost Hochtief, která divadlo staví.

Pokud podle vás tedy ČSSD takto blokuje spolupráci, není už čas nefungující koalici zrušit?

Budeme o tom jednat na oblastní radě ODS. Máme připraven návrh dodatku ke koaliční smlouvě. Klíčovou věcí v něm je rozhodnutí o divadle, ČSSD to interpretuje tak, že k tomu můžeme dojít i nějakou jinou cestou, ale nevím jak. Výpověď koalice je po tom, co se teď děje, dnes reálnější, ale obecně problém divadla a Evropského hlavního města kultury to neřeší. Postoj ČSSD koaliční jednání rozhodně nezjednodušila.
Kdybychom teď řekli, končíme v koalici, protože kolegové z ČSSD jsou nespolehliví, tak problém divadla a EHMK tu stejně zůstává pořád. Máme jet s náměstkem Zrzaveckým za měsíc a půl do Bruselu na další monitoring EHMK. Není pro mě teď jednoduché říci konec, odchod z koalice.

Opozice míní, že Zrzavecký by měl odstoupit a kritizuje i Váš postoj. Považují za skandální, že jste se nechali zahnat stavební společností a jejími požadavky do kouta. Nevidíte důvod opustit funkci?

Kategoricky odmítám, že bych se nechal zatlačit do kouta. Ujal jsem se vyjednávání s Hochtiefem po 30. lednu, kdy jsme měli na stole dopis s vyššími požadavky Hochtiefu. To, co jsme chtěli s ČSSD předložit zastupitelstvu, byl kompromis toho, co po nás Hochtief chtěl. A znamenalo to záruku včasného dokončení divadla a proplacení vícenákladů, o kterých se tady mluví už dlouho. Svou roli při vyjednávání s Hochtiefem jsem splnil adekvátně.

V současné chvíli koalice nefunguje, hrozí zastavení stavby divadla, chystáte se na cestu do Bruselu kvůli EHMK. Jde to ještě nějak spravit tak, aby se daly všechny tyto problémy do pořádku?

Budeme o tom jednat na oblastní radě ODS. Musíme si ujasnit směr, kterým jít dál. Šokující zvrat ČSSD rozhodně nepřispívá ke stabilizaci koalice, na druhou stranu je třeba dostavět včas divadlo a pokračovat v přípravě na EHMK.

Zrzavecký: Odstupovat nehodlám

Proč jste tak najednou otočili a nepodpoříte to, co jste s primátorem připravoval?

Přes víkend jsem se pečlivě připravoval na jednání a dlouho jsem si studoval věci, které zatím nebyly pod drobnohledem, jako jsou například zápisy z kontrolních dnů a podobně. Nikdo dosud neřešil nijak významně posunutí termínů, které požaduje stavebník. Jde o zkušební provoz a pak finální předání stavby divadla z 1. 8. na 1.9. Je tam penále za každý den asi půl milionu korun. Šli jsme do detailu a do zápisů. I když jsem se snažil o kompromisní jednání, najednou si řeknete a už dost. Už dál ne. Proto ta změna. Vím, že to může vypadat jako veletoč, ale když všechny ty věci nakonec načítáte a pak přijdou zas další informace, které proces zpochybňují, řeknete si dost.

Spíš to vypadalo, že váš postoj s detailní znalostí problému byl kompromisní, ale vaši spolustraníci, kteří nemají tak podrobné informace, byli prostě radikálnější.

Samozřejmě, že jsme to probírali a skládali všechny informace. Nakonec jsme se dohodli, že půjdu za primátorem a oznámím mu, že pro schválení materiálu není podpora.

Opozice vás velmi kritizuje a vyzývá vás k odstoupení. Nehodláte složit funkci?
Odstupovat nehodlám. Svou funkci dělám s maximálním nasazením. Pokud si někdo myslí něco jiného, je to jeho právo.

Autor: Dana Veselá

18.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 19 500 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: místo výkonu práce Plzeňský kraj převážně ve firmě Lear Corporation Czech Republic s.r.o. Ostrov u Stříbra, , montáž autosedaček na lince, nechoďte prosím na uvedenou adresu-domluvení osobní schůzky po telefonu, vhodné pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení , bonusové složky mzdy až 5.000,- Kč , práce v stabilní společnosti , čisté a moderní prostředí , Ubytování zdarma, doprava do zaměstnání zdarma, strava v zaměstnání zdarma. Pracoviště: Danč personální servis s.r.o. ( lear corporation), 349 01 Stříbro. Informace: Pavla Malá, +420 377 444 111. Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 50 000 Kč Specialisté v oblasti marketingu Market manager pro čínský trh. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce Rozvadov č.p. 7, 348 06 Přimda, Dlouhodobé pracovní zkušenosti s váženými čínskými klienty (min. 5 let). Plynulá angličtina a mandarínština. Prokazatelné zkušenosti v oblasti herního průmyslu (2 roky práce v Evropě, Číně)., Manažerské schopnosti.. Pracoviště: Vestar group a.s., 348 06 Přimda. Informace: Ladislav Novák, +420 737 839 995. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 500 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělník v ruční výrobě dekorací (dekoratérka, floristka). Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Barcana s.r.o., Vysočany 67, Nástup možný ihned!. Pracoviště: Barcana s.r.o.,, 348 02 Bor u Tachova. Informace: Monika Blažková, +420 371 430 301. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 14 900 Kč Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: místo výkonu práce okres Tachov a okolí- dle zakázek, možnost práce i mimo okres Tachov, vyučen v oboru zedník výhodou. Pracoviště: B k v stavební společnost s r.o., Přimdská, č.p. 630, 348 02 Bor u Tachova. Informace: Miroslav Votava, +420 374 790 255.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tachov se postaví svému tabulkovému rivalovi

V Tachově se uskutečnil další ročník turnaje ve stolním tenisu, Tachovská pálka.

Jubilejní ročník Tachovské pálky zná vítěze

Začala výstava háčkovaných zvířátek

Černošín - Háčkovaní lvi, šneci, medvídci, ale také kočky, postavičky a další, to vše je od soboty k vidění v černošínském muzeu pod souhrnným názvem Něžně háčkovaný čas.

Neposlušný řidič je ve vazbě

Stříbro - Ve vazbě skončil čtyřiadvacetiletý muž, který opakovaně řídil automobil, ačkoliv má soudem zakázáno řídit jakékoliv motorové vozidlo až do roku 2021.

Další kolo I.B třídy nabídlo derby i spoustu branek

Tachovsko - Další, už čtvrté kolo, bylo na pořadu o víkendu v I.B třídě skupiny A. Opět nabídlo mnoho zajímavého, diváci viděli spoustu branek.

Zloději se zalíbila i sekera ve špalku

Olbramov - Nářadí v hodnotě dvaceti tisíc korun si odnesl neznámý pachatel, který se vloupal do dílny na pozemku jednoho domu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT