Prohibici je teď konec a tvrdý alkohol vyrobený před 1.1. 2012 nebo s tzv. rodným listem se o víkendu ve velkém vrátil do hospod, restaurací a obchodů. A Plzeň v nočních hodinách ožila.

„Ve čtvrtek po zrušení zákazu bylo ještě leckde složitější dostat třeba panáka rumu. Hospodští je neměli. Teď už je to v pohodě," usmíval se v sobotu Plzeňák David Rejsek v hospodě Jekyll & Hyde na Americké třídě v Plzni.

„Během prohibice sem chodil zhruba stejný počet lidí jako jindy, zákaz prodeje některých lihovin se ale podepsal na finanční stránce. Lidé méně utráceli, když dražší tvrdý alkohol nebyl dostupný," shrnuje mezi naléváním panáků barman této hospody. V sobotu večer nalévá jednoho panáka za druhým. „Já jsem prohibici moc neřešila, protože jsem byla skoro pořád v práci. A když jsem někam vyrazila, tak jsem pila pivo. Během toho jsem potkala několik namol opilých lidí, takže konzumace alkoholu během té doby určitě neklesla," míní jedna z dívek sedících s kořalkou u baru.

Výčepním teď po skončení prohibice nastává krušné období, kdy kontrolují datum vzniku alkoholu na etiketách, aby lahve mohli vracet zpět do regálů, a zároveň ve velkém rozlévají panáky nedočkavým hostům. „Je to občas detektivní práce. Každá lahev má totiž datum výroby umístěný jinde. Třeba Johnny Walker má datum z vnitřní strany etikety, takže jsme jej museli doslova luštit. A výrobci Tulamore Dew značí rok výroby písmenem. Nejhorší na tom je, že jsme na tom biti my, kteří s pančovaným alkoholem nepřijdeme do styku," představuje kontroly alkoholu v hospodách barman Jakub z Divadla pod lampou. 
 I zde není nejmenší problém si svou oblíbenou sklenku dát, lahví, které nejsou letošního data, mají dost. V horší situaci jsou však hypermarkety, například v Tesku na Borech stále visí cedule upozorňující na dočasnou nedostupnost některých lihovin.

Přesto se již regály naplňují, nejvíce různými druhy rumů, ale také fernetem či becherovkou. Plzeňský Stock totiž začal expedovat ze svých skladů na trh lihoviny s obsahem alkoholu nad dvacet procent, které jsou opatřeny vládou předepsaným rodokmenem. „My jsme měli dost lahví s datem výroby 2011, takže jsme mohli po skončení prohibice opět normálně fungovat," uzavírá problematiku Jakub z Divadla pod lampou.