Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj je z nejhoršího venku, hejtman smekl před dobrovolníky

Plzeň – Strašák třetí stupeň povodňové aktivity je pryč. Alespoň tedy v Plzeňském kraji, kde ve středu odpoledne číslici dvě hlásila pouze Radbuza a Berounka.

5.6.2013
SDÍLEJ:

Na snímku zleva Milan Řihošek, vedoucí krajského odboru bezpečnosti a krizového řízení, hejtman Milan Chovanec a ředitel závodu Berounka Povodí Vltava Miloň Kučera. Pro novináře i obyvatele Plzeňského kraje měli dobré zprávyFoto: DENÍK/Pavel Korelus

Na ostatních řekách a říčkách panoval buď stupeň číslo jedna nebo normální stav. Úleva.

„Vypadá to, že z nejhoršího jsme venku," zahájil hejtman Milan Chovanec optimisticky tiskovou konferenci po dopoledním zasedání krizového štábu. A v podobném duchu se nesl i zbytek schůzky.

Hracholusky nehrozí

Jediným větším otazníkem zůstávala řeka Mže a přehrada Hracholusky. Povodí Vltavy už na středeční odpoledne plánovalo začít z ní upouštět ve větším, ale podle ředitele závodu Berounka Miloně Kučery to ještě nutné nebylo. „Přítok do přehrady pořád klesá, zvýšený odtok jsme proto o den odsunuli," konstatoval ředitel.

Pokud ve čtvrtek k odtoku dojde, bude prý z přehrady vytékat 60 či 70 kubíků vody za vteřinu. „Mže zaplaví jen zemědělské plochy," ujistil Kučera především obyvatele Bdeněvsi, kterým v úterý hasiči kolem domků pro jistotu stavěli barikády z pytlů.

Ředitel ovšem zároveň upozornil, že upouštění z přehrad bude tak či tak nutné. „Půda je teď přesycená vodou a každá srážka může hladinu řek zvýšit. V nádržích je třeba mít rezervu," podotkl.

Chovanec smekl

Hejtman ocenil práci všech, kteří při povodních a při odstraňování toho, co napáchaly, pomáhají. „Speciálně rád bych ale vyzdvihl všechny dobrovolné hasiče. To jsou lidé, kteří pracují zdarma ve svém volnu, navíc mají často problémy s uvolněním ze zaměstnání, ale bez nich by to bylo mnohem horší. Smekám," poděkoval Chovanec.

Nabídek pomoci je ale celá řada. „Obrací se na nás organizace i firmy. Jedna nabídka přišla také od paní rektorky ze Západočeské univerzity. Vyplavení lidé se budou moci po dobu prázdnin ubytovat na univerzitních kolejích," dodal.

Co univerzita nabízí, doplnila její mluvčí Kamila Kvapilová. „K dispozici jsou čtyři dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím a tři buňky na koleji Bolevecká 32. Připravena je i možnost stravování v kolejním bufetu nebo v menze Kollárova," uvedla Kvapilová. Zájemci o azyl mají telefonovat na číslo 606 665 158.

Jateční nejezdí

Pokud jde o dopravní situaci, v celém kraji jsou momentálně kvůli vodě neprůjezdná dvě místa – most na Jateční třídě v Plzni a silnice v jihoplzeňských Snopoušovech, přes kterou se stále valí voda. Most na Jateční čeká na posudek statiků. Ti zase čekají, až opadne voda. Dříve než za den či dva vyjádření nebude.

K Litohlavům na Rokycansku a severoplzeňským Černíkovicím, dvěma obcím, jež povodeň připravila o pitnou vodu, také přibyla třetí – rokycanské Hůrky. Bez vody je tedy celkem 670 lidí.

Obce žádají o pomoc

Na kraj už chodí žádosti o finanční pomoc při boji s následky záplav. „Žádosti o statisícové částky zatím podalo 107 obcí. Přijímat je budeme do 10. června a projednávat na zastupitelstvu sedmnáctého," dodal hejtman.

„Na žádost pana hejtmana uvolnil kraj také pět milionů korun z rezerv. Budou sloužit obcím na prvotní náklady, tedy na financování čištění, statických posudků, pohonných hmot a podobně. O tyto peníze se už přihlásily Nové Mitrovice, Chocenice a Radnice," vyčetl vedoucí odboru bezpečnosti a krizového řízení Milan Řihošek.

Přečtěte si i další související články ZDE

Autor: Pavel Korelus

5.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení