Ze tří vyhlášených dotačních titulů v oblasti památkové péče poputuje v příštím roce nejvíce peněz na program Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje, který hejtmanství podpoří celkem 22 miliony korun.

Podle náměstka hejtmana pro oblast kultury a památkové péče, Vladislava Vilímce, jde o obrovskou částku, kterou kraj rok od roku navyšuje. „Ve srovnání s ostatními kraji je na obnovu památek tentokrát vyčleněna opravdu velmi vysoká částka,“ okomentoval rozdělení dotací Vilímec.

Čtyři a půl milionu korun půjde dále na památkové rezervace, zóny a stavby drobné architektury. Na péči o pomníky, válečné hroby a pietní místa zůstává výše dotace stejná jako minulý rok.

„Mění se pouze maximální podpora Plzeňského kraje z uznatelných nákladů akce, která činí 70 %,“ dodal Vilímec.

Program je zaměřen především na restaurování a statické zajištění objektů spojených s první polovinou dvacátého století a existencí Československa. „Aby mohly pomníky, válečné hroby a pietní místa i nadále plnit svoji funkci, je péče o ně zcela zásadní. Výrazným způsobem přispívá k zachování povědomí o historii na území našeho kraje,“ hodnotí Milan Jenčík z odboru bezpečnosti a krizového řízení Plzeňského kraje.

Jak dále dodává, peníze jsou vyčleněné např. na rekonstrukce a obnovy poškozených pomníků padlých v první světové válce, pamětních desek či sousoší.

Žadateli o vypsané dotace mohou být vlastníci nemovitých kulturních památek, pomníku, válečného hrobu nebo pietního místa, tedy města, obce, sdružení či soukromníci.

Na obnovu kterých kulturních památek půjde nejvíce peněz, bude jasné až začátkem příštího roku, kdy proběhne příslušná uzávěrka žádostí žadatelů.