Předminulou neděli vyrazil posel jara z Maroka, překonal Gibraltar a přeletěl z Afriky do Evropy. V následujících dnech se hlásil ze Španělska a Francie až dorazil do sousedního Německa. Čáp bílý, kroužkovaný jako mládě v Brodě nad Tichou, je podle ornitologů zkušený čtyřletý pták. V Maroku čekal na příhodný vítr. „Domů do Čech se pak pohodlně vracel unášen větrem přes Španělsko, Francii a Německo,“ sdělil ještě před návratem čápa plzeňský ornitolog a ochránce zvířat Karel Makoň s tím, že Kryštof je prostě mazák, a pokud naskočil na správný vzdušný proud, tak ho tady máme coby dup.

Zatímco někteří čápi bílí už zabydleli svá hnízda v únoru, náš Kryštof se domů teprve vracel. V úterý už ale byl v Polžicích na Domažlicku. Ještě, než překonal českoněmecké hranice, ho v Německu vyfotografovali ornitologové. „Kteří do naší kroužkovací stanice poslali jak jeho fotografie, tak číslo odečítacího kroužku, podle něhož byl čáp jasně identifikován,“ poukázal Makoň s tím, že zprávu dostali v úterý, kdy Kryštof byl už na cestě do Polžic nedaleko Horšovského Týna.

Čáp z hnízda v Brodě nad Tichou se nyní asi zabydlí na Domažlicku. „S napětím budeme sledovat, co se bude dít, je to náš první čáp bílý s vysílačkou, který se vrátil z daleké Afriky, tak jak by se čápi bílí měli vracet. Přesněji do 15. dubna je vždy termín, který říkám lidem, že je pro přílet čápů normální a zároveň je ještě jistotou na standardní průběh hnízdění,“ dodal ornitolog a vzkázal, že z návratu mají obrovskou radost. „Uvidíme, co bude dál. Nevylučuje se totiž varianta, že na hnízdě v Polžicích je už jiný pár, a tak by se musel náš čáp posunout někam jinam.“