Oslovení lékárníci se shodují, že situace se v budoucnu zřejmě ještě zhorší. O obor je totiž mezi středoškoláky dlouhodobě nízký zájem.

„Každý rok přijmeme asi patnáct uchazečů. Ne všichni ale studium dokončí. Ve třetím ročníku máme už pouze sedm lidí,“ vyčíslila koordinátorka oboru Blanka Svatoňová, jež působí na Vyšší odborné škole zdravotnické v Plzni. Tato vzdělávací instituce jako jediná v kraji připravuje budoucí laboranty. Kvůli nedostatku nováčků škola letos zrušila přijímací zkoušky. Stačí se dostavit na ústní pohovor.

Farmaceutický asistent (laborant)
- vydává léky, jež nejsou vázané na předpis, a zdravotnické prostředky
- připravuje léčivé přípravky podle předpisu v laboratoři
- musí absolvovat tříleté studium na VOŠ

Hlavním kamenem úrazu je podle Svatoňové náročnost studia. Velkým strašákem je hlavně chemie, jež se tady vyučuje pětkrát týdně. „Studenti už musejí mít základy ze střední školy. Mnozí si myslí, že systém je u nás podobný jako na univerzitě, tedy několik měsíců pohody a pak intenzivní učení. Ovšem tady je potřeba se připravovat průběžně, jinak z rytmu člověk rychle vypadne,“ zdůraznila.

Svatoňová doplnila, že nouze o farmaceutické asistenty je někdy taková, že zástupci firem a lékáren plzeňskou VOŠ navštěvují a nabízejí mladým pracovní příležitosti. Výjimkou nejsou ani stipendia ve výši 2000 korun za měsíc, ovšem za předpokladu, že dotyčný pak do zařízení nastoupí.

Komplikace s hledáním laboranta mají třeba v Tachově. „Asistentů je skutečně málo a nemůžeme je sehnat. Podobně jsou na tom i jinde ve městě. Nejsou tady zkrátka mladí lidé, kteří by se po škole do pohraničí vraceli,“ řekla vedoucí Dr. Max Hana Pechová.

Na komplikace spojené s nalezením personálu naráží rovněž domažlický lékárník Hynek Fasching-bauer. „Čím je město menší, tím jsou podmínky horší. Já jako magistr zastanu práci laboranta, ale za cenu toho, že budu v zaměstnání trávit dvanáct hodin,“ nastínil. Včera otevřel na Folmavě v tamějším nákupním centru novou pobočku. „Zatím se s kolegyněmi vykryjeme, ale skutečně to začíná být velký problém, který je potřeba řešit,“ dodal.

Nesnáze zažívají podle Josefa Komrsky ze sušické lékárny Aster Pharma také na Sušicku. „My jsme malá lékárna, takže máme stabilní obsazení, ale v okolí poptávka po asistentech rozhodně je,“ potvrdil.

Tereza Vodrážková z plzeňské lékárny nacházející se v Čechově ulici se domnívá, že maturanti preferují spíše univerzitu než vyšší odbornou školu. „Jestliže k tomu mají předpoklady, raději se rozhodnou pro vysokou. Ačkoli je studium náročnější, je v mnoha předmětech podobné. Absolventy ale pak čeká lepší finanční ohodnocení,“ míní. I když zatím nouzí o asistenty netrpí, o kritické situaci vědí.

Podobně to mají v Rokycanech v lékárně U Tří slunečnic.