„Každý rok je to tak, že když se tu sejde více labutí, většinou jde o několik párů, tak ten dominantní dokáže ostatní vyhnat a zbudou tu sami dva. A vyvedou mladé, těch bývá tak pět až osm. Letošní rok je ale naprosto extrémní, při posledním sčítání jsem napočítal 39 labutí. Lidé se sem na ně jezdí dívat,“ řekl Deníku Jaroslav Šlachta, který bydlí přímo u rybníka.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Další sčítání ukázalo, že se na rybníku pohybuje dokonce přes čtyřicet ladných ptáků. „Byli jsme se tam o víkendu podívat s vnučkou a napočítali jich dokonce 43. Naše Jolanka byla nadšená,“ informovala další obyvatelka Lužan Blanka Kalčíková. Ke stejnému počtu, tedy 43 labutí, došel při pondělním sčítání ptáků na vodní ploše i reportér Deníku.

„Nemáme pro to žádné vysvětlení. Rybí obsádka je tam stále stejná, navíc se ještě v podstatě nekrmí. Ale setkáváme se s tím už i na jiných našich rybnících, jsou plochy, kde je třeba dvacet labutí,“ uvedl ředitel společnosti Klatovské rybářství, která v Lužanech chová kapry, Václav Voráček.

Labuť s krkem pokřiveným do S na řece Mži v Plzni.
Potvrzeno. Za pokřivený krk u labutě v Plzni může otrava olovem

Karel Makoň z DESOP a záchranné stanice živočichů v Plzni, který s kolegy labutě kroužkuje a v případě potřeby ošetřuje, Deníku řekl, že s podobným jevem se dříve na západě Čech nesetkávali, teď už se ale rybníkyy obsypané labutěmi občas najdou. „Většinou jde o velké vodní plochy, kde jsou uměle přikrmované ryby. Vloni jsme na rybníku Modrý u Tisové napočítali přes sto labutí, zhruba třicet jsme jich okroužkovali. V takovém případě to má samozřejmě dominantní pár velmi těžké, je rozdíl vyhánět dva tři konkurenty a nebo několik desítek,“ vysvětlil Makoň s tím, že příčiny tohoto chování velkých bílých ptáků zatím nejsou známy. „Když jsme u Tachovska, s velmi netradiční věcí jsme se nově setkali na Velkém holostřevském rybníce. Hnízdí tam dva páry labutí vedle sebe, vloni dokonce oba zhruba 50 metrů od sebe vyvedly mladé a vodily je tam. To je naprosto unikátní věc,“ uzavřel Makoň.