Ty jsou letos poznamenané koronavirovou krizí a odložením řádného termínu zhruba o měsíc. Studenti píší didaktické testy z českého jazyka a volitelného druhého předmětu, tedy matematiky nebo cizího jazyka. Počítat přitom musejí s přísnějším dohledem kantorů na dodržování hygienických pravidel.

„Měli jsme služby u vchodu, ve třídách, všude se dala dezinfekce. Žáci musí chodit do školy v rouškách, jen v lavici ji mohou sundat, musí mít rozestupy,“ řekl Deníku zástupce ředitele Vyšší odborné školy a Obchodní akademie v Klatovech Jiří Bureš s tím, že praktické maturity tam měli už ve středu a ve čtvrtek, včera je čekaly státní.

„Třídy si hned ráno prohlédla paní komisařka, lavice máme samozřejmě rozestavěné. U třídy, kde studenti píší testy z matematiky, se rozestupy kontrolovaly snadno, protože tam je přihlášeno velmi málo žáků. Mnohonásobně více studentů se letos přihlásilo na angličtinu, což osobně nechápu – já bych si maturitu z matematiky vybral hned,“ usmíval se Jaroslav Kašpar, zástupce ředitele Střední průmyslové školy dopravní (SPŠD) pro pracoviště Křimice.

Studenti většinou vítali, že se maturity konají. Našli se ale i žáci s opačným názorem. Ti spoléhali, že známky dostanou podle předchozích vysvědčení, což bylo jednou z uvažovaných variant. „Trochu jsem to podcenil, byl fofr to dohánět,“ řekl jeden z maturantů na plzeňské průmyslovce.

Studenty ještě čekají maturity ústní. I ty budou jiné. „Půjde o složitější proces z hygienických norem, kdy se musí po každé zkoušce vyvětrat, vydezinfikovat místo po maturantovi. Nebude společný nástup na úvod, ale budou chodit po skupinkách. Ani předání vysvědčení na radnici tentokrát nebude,“ podotkl Jiří Bureš.