Polikliniku má dnes v pronájmu soukromá společnost, která má s městem uzavřenou nájemní smlouvu do roku 2024. Společnost, jejímž jednatelem a vlastníkem je Pavel Cink, už město požádala, že chce objekt odkoupit.

O záměru prodat polikliniku rozhodli v pondělí plzeňští zastupitelé. Hlasování nebylo jednoznačné pro prodej bylo 28 zastupitelů, proti 14 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Opozice se obává toho, že jakmile se objekt prodá, město už nebude mít kontrolu nad tím, co v něm bude.

„Žádný majetek města rozhodně nechceme prodávat soukromým investorům. Město by se objektu nemělo zbavovat,“ uvedl zastupitel Václav Štekl (KSČM). „Vždy tu byl zájem pana Cinka polikliniku koupit. Pracně jsme ji v minulosti dostávali ze státního sektoru do našeho vlastnictví, tak nechápu důvod, proč ji teď prodávat,“ namítal Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Proti prodeji polikliniky byli také Piráti. „Jakmile jednou dům prodáme, už nebudeme moci určovat, co v budově bude. Může tam pak vzniknout cokoliv,“ upozorňoval dále zastupitel Petr Vileta (Piráti).

Podle radního pro nakládání s majetkem Davida Šloufa (ODS) musí nový majitel dodržet podmínku, že minimálně v dalších patnácti letech zde bude provozovat zdravotní služby.

„Požadujeme zachování rozměru zdravotních služeb po dobu minimálně patnácti let v rozsahu, jaký je tam v současné době,“ vysvětlil Šlouf s tím, že město musí mít dostatečné mechanismy, aby se zabránilo znehodnocení objektu.

„Majitel musí také složit po dobu udržitelnosti třicetiprocentní bankovní záruku z kupní ceny, tak aby při dlouhodobém nesplnění povinností mohlo případně od smlouvy odstoupit. Dále je zde podmínka, že po dobu sedmi let musí být do tohoto objektu investováno minimálně 25 milionů korun a musí zde být udržen archiv, kde je uložena lékařská dokumentace,“ informoval dále Šlouf.

Důvody, proč město k tomuto kroku přistoupilo, jsou podle radních dva. „Jeden z nich je finanční situace města, která není růžová. Hledáme volné zdroje. A druhým důvodem je, že jsme obdrželi žádost současného nájemce, který je zde už čtrnáct let, o odprodej budovy. Rozhodli jsme se, že dáme šanci i širšímu okruhu uchazečů. Přihlásit se proto může každý, kdo má chuť, zkušenosti a finanční prostředky. Soutěž na prodej objektu by měla být zrealizovaná ještě letos v létě,“ dodal Šlouf.