Ministryně by chtěla v příštím roce do rekonstrukcí poslat stovky milionů korun a vyjednat peníze i na další roky. Místní komunikace už nebude Evropská unie v novém plánovacím období podporovat, nejsou zahrnuté ani v národních programech.

„Cítím ten problém s nedostatkem peněz na místní komunikace. Je nutné, aby se toho někdo ujal, a ujalo se toho ministerstvo pro místní rozvoj a bude to taková novinka. Považuji to za velmi důležité a program vyhlásím," řekla. O jakou částku půjde, bude záviset na tom, kolik peněz se podaří vyjednat do rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) s ministrem financí.

Evropská komise Česku v roce 2012 nepovolila financovat krajské ani místní komunikace z nových regionálních programů IROP, které nahradily dosavadní Regionální operační programy (ROP). Podle ministryně bylo úspěchem, že se MMR nakonec po dvou letech podařilo prosadit do IROP alespoň peníze na opravy krajských silnic II. a III. třídy napojených na síť TEN-T, tedy například spojky k dálnicím a mezinárodním tahům. Do 13 českých a moravských krajů tak do roku 2020 půjde až 26 miliard korun. „Na tyto silnice by měla být vyhlášena první výzva do dvou tří týdnů a budou v ní jednotky miliard korun. Společně bude vyhlášena první výzva na tvorbu územních plánů. První peníze z obou výzev by mohly regiony čerpat na začátku příštího roku," uvedla ministryně.