Na některých místech zažijí děti například pobyt bez výletů do okolní civilizace, tak aby organizátoři minimalizovali riziko nákazy koronavirem.

Lada Brožová z Oblastního spolku českého červeného kříže Plzeň-město a Rokycany Deníku řekla, že kapacita tradičního tábora, který se letos uskuteční na Rudolfově pile na Domažlicku je plně obsazena. „Letos jsme konání tábora oznámili déle, až v březnu. Teď je začátek dubna a máme plno,“ okomentovala Brožová. Právě tady letos táborníci vynechají výlety do okolních měst. „Dříve jsme navštěvovali blízká města či koupaliště, v letošním roce se vydáme pouze do okolních lesů. V téhle době je nejlepší se izolovat,“ poznamenala.

Červený kříž letos chystá novinku, kterou je zřízení tábora pro děti se stravovacími omezeními. „Bude se konat na základně v Újezdě u Plánice, Kromě hlavní vedoucí, která má zkušenosti s dietami bude součástí týmu i nutriční terapeutka. Tábor proběhne od 1. do 10. července,“ uvedla Brožová.

Podle Václava Vaněčka z organizace Top tábory, která provozuje hned čtyři LDT, je zájem o prázdninové pobyty letos velký. „Nyní už máme celkovou obsazenost přes 60 procent a některé běhy se už blíží vyprodání,“ informoval.

Stejně jako Červený kříž chystá organizace tábory bez výletů. „Bezkontaktní průběh tábora byl už loni požadavkem vlády. My jsme výlety nikdy moc nedělali, protože nám přijde nesmyslné, když děti přijedou z města do přírody, aby vzápětí mašírovali někam na náměstí,“ vysvětlil.

Měření teploty

Konkrétní hygienická opatření pak budou vyplývat z aktuálních požadavků ministerstva. „Na všech našich táborech jsme ale opatření dělali už loni nad rámec, jako například měření teploty při nástupu, abychom zajistili hladký průběh tábora, což se povedlo," ohlédl se za minulým rokem.

Loni Top tábory navštívilo na 4000 dětí a organizace nezaznamenala jediný problém. „V to doufáme i letos. Loni se obecně ukázalo, že tábory nejsou rizikovou záležitostí. Co vím, tak kvůli covidu bylo zrušeno jen naprosto zanedbatelné procento,“ uzavřel Vaněček.

Plzeňské středisko volného času Radovánek letos chystá zhruba 90 táborů. „V tuto chvíli máme naplněnou kapacitu ze 40 procent a to je teprve duben. Předpokládám, že všechny tábory naplníme,“ sdělila ředitelka Radovánku Eva Tischlerová.

Podle ní se nemusí rodiče obávat, že by přišli o peníze v případě, že by vláda tábory kvůli špatné epidemické situaci zrušila. „Stejně jako jsme vraceli 100 procent za kroužky, budeme vracet i za tábory,“ ujistila ředitelka.

Radovánek i letos počítá s nejpřísnějšími hygienickými opatřeními. „Například dopravní prostředky budeme využívat pouze v nezbytně nutných situacích. Pokud pojedeme s dětmi na výlet, tak si budeme chtít zaplatit celý vagon ve vlaku pro sebe,“ doplnila Tischlerová.