Plány firem do příštího roku

Faurecia (Nýřany) 400 lidí do r. 2015 – specialisté do výroby, kvality, logistiky, údržby

Asteelflash (Dobřany – Plzeň) 300 lidí v roce 2014

Novem Car (Město Touškov) 120 lidí v roce 2014 – operátoři, specializovaní technologové

Škoda Transportation (Plzeň) několik stovek lidí v roce 2014 do závodů v ČR (také v Plzni) – dělníci, technici

Pilsen Steel (Plzeň) 20 až 40 lidí v roce 2014 – konstruktéři, metalurgové, prac. defektoskopie, slévači, soustružníci, svářeči, modeláři, jeřábníci a vazači

Stock Plzeň 10 až 15 lidí v roce 2014 – pracovníci ve výrobě lihovin

Pozitivní změny z hlediska počtu zaměstnanců chystají hlavně ve Faurecii, společnosti Novem Car, expandující firmě Asteelflash nebo Škodě Transportation, kde počítají s nárůstem pracovníků v řádu stovek. Smlouvy s novými zaměstnanci se budou v příštím roce podepisovat i v plzeňském Stocku a probouzejícím se Pilsen Steelu.

Hodně těžký začátek roku bude mít naopak 145 zaměstnanců končícího závodu Trolli Bohemia sídlící v Plzni–Křimicích. Podnik byl jedinou českou pobočkou německého výrobce želatinových cukrovinek Trolli. V rámci restrukturalizace se jej ale nadnárodní společnost rozhodla zavřít. „Firma bude vstupovat do likvidace," potvrdil jednatel Trolli Bohemia Pavel Wagner.

Tak a teď raději k těm lepším zprávám. Na přelomu února a března v Plzni spustí výrobu firma Asteelflash zaměřující se na výrobu elektronických součástí.

Na tři sta zaměstnanců se dostane postupně během příštího roku do společnosti Asteelflash. Firma se z Dobřan stěhuje do plzeňské průmyslové zóny CTPark a s sebou si přivede i zhruba 50 lidí. S výrobou v Plzni začne na počátku roku. „Plzeň je univerzitní město s tradicí inženýrství a výroby. Díky tomu může nabídnout dostatek kvalifikovaných pracovníků," zdůvodnil přesun regionální ředitel CTP pro západní Čechy Tomáš Novotný. Firma bude vyrábět tištěné spoje a základní desky pro technologie.

Více než čtyři stovky lidí nabere do konce roku 2015 firma Faurecia, která od letošního října u Nýřan vyrábí autosedačky především do vozů BMW. „Celý provoz je v tuto chvíli plně funkční, ale už teď se připravuje další výrobní linka, která dá práci dalším lidem. Stejně jako ti současní budou moci využívat svoz do zaměstnání, který jsme na vlastní náklady zřídili," uvedl ředitel závodu Vladimír Suchý.

Poptávka je po specialistech a odbornících do všech oddělení, do výroby, kvality, logistiky a údržby. „Probíhá nábor nových zaměstnanců pro příští rok," dodala personální ředitelka společnosti Faurecia Stanislava Plachá.

Zhruba 120 lidí příští rok najde práci ve společnosti Novem Car ve Městě Touškově. Firma, která vyrábí doplňky pro automobilový průmysl, otevře v březnu lakovnu a hrnou se také nové zakázky. „Během dvou let nabereme tři sta lidí, hlavně operátory a specializované technology," informovala personalistka Zuzana Pendyková.

Přijmout několik stovek techniků a dělníků hodlá Škoda Transportation. „Kvůli novým zakázkám probíhá a v příštím roce bude stále probíhat nábor nových lidí do závodů v Plzni, Ostravě, Šumperku a Praze," sdělila mluvčí firmy Lubomíra Černá.

Dvacet až čtyřicet nových zaměstnanců by uvítali v Pilsen Steel. „Například objem uzavřených zakázek ve slévárně na začátek roku 2014 již dnes přesahuje naše současné kapacity," vysvětlil personální ředitel Pavel Ratislav.

Nové lidi potřebují i v plzeňském Stocku. „S ohledem na zvýšení produkce počítáme v příštím roce nabrat deset až patnáct nových zaměstnanců, především do výroby lihovin," informoval tiskový mluvčí společnosti Stock Plzeň Jan Janoušek.

Posílení týmu v příštím roce naopak nechystají v Bohemia Sekt Starý Plzenec a v Plzeňském Prazdroji.

Výrobce televizí Panasonic rozhodne o náboru nových lidí až v lednu.

Nezaměstnanost v kraji osciluje na konci roku kolem šesti procent. Výrazněji ji překračuje Tachovsko se 7,7 procenta, naopak Plzeň jih a Rokycany se blíží pětiprocentní hranici. Celostátní podíl lidí bez práce je na hranici 7,7 procenta.