Řada obyvatel Plzeňska přitom vyhlíží koupání ve vodě přehrady Hracholusky. Když budou vědět, kam se mohou jít smočit, nic jim nehrozí.

Podle hydrobiologa Jindřicha Durase je například u hráze voda takřka křišťálově čistá. „Průhlednost 3,5 metru a teplota 21,5 stupňů Celsia,“ řekl včera. Dodal, že podobně přívětivé podmínky panují také na Radosti a není to poslední hracholuská lokalita, kde se lze bez obav koupat. „Například mezi Vranovem a Butovem je voda ke koupání vhodná, ačkoliv podmínky nejsou úplně optimální. Ve vodě je zákal, ale o sinice se nejedná,“ vysvětlil Duras.

Nejhorší situace je podle Durase momentálně v místech mezi silničním a železničním mostem, kde se sinicím naopak daří. „To místo je chráněno před větrem, vodní květ je až pod Butovem,“ nechal se slyšet.

Důležitou zprávu má Povodí Vltavy také pro rybáře, kteří na Hracholusky vyrážejí za úlovky. „V hloubce šest metrů a více ubývá kyslíku, a je tedy zbytečné tam nahazovat, ryby se drží blíže k hladině,“ upozornil Jindřich Duras. Situace prý ovšem není nijak alarmující, děje se to takřka každý rok. „O žádný extrémní stav se opravdu nejedná,“ ujistil.

Podle Jindřicha Durase se experti z povodí chystají na Hracholusky příští úterý 17. července. „Provedou podrobný monitoring vody v celé přehradě, budeme mít k dispozici nejčerstvější údaje,“ řekl. Podle něj tento monitoring nemá takřka nic společného s velkým pozorováním, které vodohospodáři prováděli od loňského roku na objednávku Plzeňského kraje a které má brzy přinést ovoce.

Krajský úřad totiž zajímá, jestli a jak je možné docílit toho, aby se Hracholusky coby jedna z hlavních rekreačních ploch v kraji rok co rok nezelenala.

Sdružení společností VRV a DHI má do konce letošního roku zpracovat studii, která řekne, co a jak dělat. Jde přitom hlavně o fosfor obsažený v odpadních vodách, jež do přehrady přináší přitékající řeka Mže a řada dalších potoků a potůčků a který obávané sinice živí především. Problémy nastávají hlavně při deštích a po nich, kdy kanalizace v obcích voda propláchne a vše skončí v přehradě. Povodí Vltavy provádělo rozsáhlý monitorng vody v Hracholuskách i ve všech přítocích a v celém povodí přehrady, společnost se teď jeho výsledky řídí a hejtmanství mezitím například rozeslalo do obcí v okolí přehrady dotazníky, které mají pomoci popsat situaci. „Chceme se dozvědět, jak mají řešenou dešťovou a splaškovou kanalizaci, jestli mají nějaké problémy… Věříme, že se nám dotazníků vrátí co nejvíce,“ řekla už dříve krajská radní pro oblast životního prostředí Radka Trylčová.