Stovky dospělých procházejících se na nástupištích a rozesmáté tváře ratolestí různého věku. Tak vypadaly oslavy Dne železnice na Chebsku. Letos se nesly v duchu 110. výročí setkání dvou monarchů, a to rakouského císaře Františka Josefa I. a anglického krále Eduarda VII., na mariánskolázeňském nádraží. Na vlakových stanicích v Chebu, Mariánských Lázních a Aši se proto konala řada doprovodných akcí. Tou největší se stal zvláštní vlak tažený lokomotivou Všudybylka 354.195, které pomáhal Velký Hektor T 458.1190.

„Parní vlak vyjel v sobotu ráno z nádraží v Chebu a zamířil do Mariánských Lázní," informovala tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Po poledni se vlak vydal na zpáteční cestu a z Chebu pokračoval až do Aše.

„Tam přijel na část tratě takzvaného Vlaku svobody, který 11. září 1951 přejel hranice do tehdejšího západního Německa," upřesnila mluvčí.

Právě toto nádraží a přilehlé kolejiště se postupně mění k nepoznání. Na přelomu roku 2015/2016 se zde mají znovu rozjet vlaky do nedalekého Selbu.

„V Aši si tamní základní umělecká škola připravila speciální vítací program, který pobavil malé i dospělé," popsala mluvčí.

V areálu chebského nádraží si zase všichni příchozí mohli prohlédnout lokomotivové depo. Konaly se zde totiž pravidelné jízdy motorovým vozem až dovnitř.

„Téměř po celý den pak byl přístupný ochoz chebské železniční stanice. A v určitých intervalech návštěvníci akce mohli zhlédnout komentované prohlídky pracoviště výpravčích," vylíčila Radka Pistoriusová.

Součástí akce byla také výstava modelového kolejiště v jednom z vagonů. V Mariánských Lázních přivítaly parní vlak mažoretky za doprovodu dechové hudby. Hosté se na lázeňském nádraží mohli těšit i na sehrané setkání rakouského císaře Františka Josefa I. s anglickým králem Eduardem VII.