Naštěstí to nejde tak daleko, že by měl každý plzeňský pes, pokud chce cestovat městskou dopravou, svou Plzeňskou kartu. Od ledna 2017 si ale může ke svému předplatnému nahrát na Plzeňskou kartu každý cestující předplatné i pro psa.

„Vyhověli jsme tím požadavkům od cestujících," vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Petr Náhlík (KDU-ČSL) čtvrteční rozhodnutí městských radních.

Potvrdil, že předplatné pro psy nemá žádné jiné město v ČR, Plzeň je první. Zatím tu psi jezdí na poloviční jízdenku. Ti malí, kteří se vejdou do předepsaného boxu, neplatí nic.

A kolik bude psí permanentka stát? Kdo z cestujících má roční předplatné pro sebe, může ho pořídit pro psa za 480 korun. Pololetní je adekvátně zlevněné.

Změny k 1. 1. 2017Předplatné na veřejnou dopravu se zvyšuje o 0,3 procenta, tedy jen o inflaci. Například cena měsíčního předplatného vzroste o dvě koruny na 448 Kč. Majitelé předplatného mohou na svou Plzeňskou kartu nahrát i předplatné pro psa, činí 480 korun za rok.

Lidé, kteří mají nárok na bezplatnou přepravu (např. osoby starší 70 let) zaplatí za hafana polovinu, tedy 240 korun. Lidé s průkazem ZTP/P budou moci jezdit se psem zdarma.

Věc má ale háček. Pokud si totiž nahraje předplatné pro psa jeden člen rodiny na svou kartu, může s ním cestovat jen on. Karta je nepřenosná, takže pro jiného člena rodiny už možnost neplatí, i když jede stále stejný pes. „S tím nejde nic jiného dělat," dodal Náhlík.

Radní ve čtvrtek kromě vtípku se psy schválili také úpravu cen jízdného od ledna 2017. Je ale jen kosmetická, v podstatě se jedná o výši inflace. „Předplatné se zdražuje o 0,3 procenta, což znamená, že například cena měsíčního předplatného jízdného vzroste o dvě koruny na 448 korun," dodal Náhlík.