Sdružení Prácheňsko a Sdružení místních samospráv (SMS) se měly v pondělí sejít s ředitelkou České pošty v západních Čechách Lenkou Puschnerovou a vyřešit situaci, kdy jsou pošty v menších obcích zavírány. Místo nich Česká pošta nabízí projekt Pošta Partner, ten ale obcím nevyhovuje. Nikdo z České pošty však na schůzku nepřišel. Prácheňsko a SMS proto budou interpelovat ministra vnitra a předsedu vlády.

V projektu Pošta Partner společnost nabízí provozování menších poštovních poboček obcím a soukromým provozovatelům. Některé obce nabídku nepřijaly a o poštu přišly. To je příklad Malého Boru nebo Nezamyslic na Klatovsku, kde zůstala pouze výdejní místa. Velhartice projekt odmítly a vloni byla pobočka zavřena. „S uzavřením jsme písemně nesouhlasili, takže ji nezrušili. Jen pro ni nemají pracovní sílu,“ uvedl starosta Velhartic Pavel Prosr. Podle starosty Chanovic jde ze strany státu o krok směrem k úsporám, ovšem na úkor obyvatel venkova. „Partner pro ně znamená, že když to nikdo nevezme, tak pobočku zruší. Navíc tlačí na obce, ať platí více než polovinu nákladů a náklady na školení,“ řekl starosta.

Sdružení Práchenice spojuje pětatřicet obcí v okolí Horažďovic s přesahem na Sušicko a Nepomucko. Jeho předseda, starosta Pačejova Jan Vavřička označil chování České pošty za nehoráznost. Na začátku října proto rozeslal za Sdružení protestní dopis ministru vnitra a ředitelství České pošty. V dopise požadoval zachování poštovních služeb v celém rozsahu a žádal schůzku s vedením společnosti. „Zástupci České pošty, na domluvenou schůzku nepřišli. Když se s námi nechtějí bavit, nezbývá nám nic jiného než interpelovat ministra vnitra a nejspíš i předsedu vlády,“ řekl Vavřička.

„Česká pošta v současné době v rámci připravované strategie podniku reviduje stávající podmínky projektu Pošta Partner. Budeme je upravovat tak, aby byly výhodné jak pro obce, tak pro občany a také pro Českou poštu,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.