„Vytvořili jsme vyjednávací tým a budeme s ČSSD dále jednat, zda a jak pokračovat v koalici," řekl předseda zastupitelů ODS Robert Houdek.

Vyjednávat se socialisty má kromě Houdka primátor Martin Baxa, Robert Varga, David Šlouf a Jiří Strobach. Sociální demokracie prostřednictvím svého ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého potvrdila, že chce jednat a dál s ODS spolupracovat.

Houdek tvrdí, že pokud by ODS smlouvu ČSSD teď vypověděla, nebude mít město v příštích týdnech vedení a může to znamenat ohrožení některých projektů, např. evropského hlavního města kultury a stavbu divadla.

Mezi občanskými demokraty ale jsou i hlasy pro okamžitou výpověď. „Osobně se domnívám, že nejčistší řešení ze strany ODS je začít urychleně jednat s demokratickou opozicí o případné podpoře menšinové vlády na několik zbývajících měsíců do komunálních voleb," prohlásil starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS).

Velký rozkol koalice způsobilo odvolání technického náměstka primátora Petra Runda (ODS) opozicí minulý týden, pro něž hlasoval i koaliční partner ODS, sociální demokracie.