V roce 2016 by částka mohla ještě růst. „Pokud to rozpočet dovolí, chtěli bychom částku navýšit až na sto milionů korun," slibuje hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Dotace jsou jako vždy určeny obcím do 1500 obyvatel a městským částem do 500 obyvatel. „Tyto nejmenší obce, jichž je tři čtvrtě všech obcí v kraji, na jiné dotační tituly zpravidla nedosáhnou," vysvětluje náměstek pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD).

A nač lze žádat? Podle náměstka Grünera takřka na cokoli kromě kanalizace a vodovodů. „Z peněz obce opravují návsi, školy, obecní úřady, čekárny na autobus, chodníky, místní komunikace nebo třeba i boží muka či kapličky," vyjmenovává. Každá obec může získat až půl milionu korun, průměrná částka je ale nižší – cca 300 tisíc korun.

Na severní a jižní Plzeňsko putovaly z letošního PSOV například tyto dotace: severoplzeňský Výrov díky 250 tisícům korun dokončil rekonstrukci chodníku podél frekventované silnice I/27, v České Bříze za stejnou částku zateplili mateřskou školu, v Bezvěrově opravili střechu tamní základky.

Ke stavbě bezpečného chodníku podél silnice pomohla 250tisícová dotace také jihoplzeňskému Skašovu, v Tymákově díky 235 tisícům korun vyměnili okna v kulturním domě a v obci Dlouhá Louka u Lužan za 170 tisíc korun zažehnali havarijní stav požární nádrže.

Malým obcím, které se do programu hlásí, nahrává i jednoduchá administrativa. Žádosti je možné podávat od 17. prosince do 25. února, a to elektronicky pomocí systému eDotace. Stále platí pravidlo, že obce, které v tomto programu uspěly v minulých dvou letech, mají minimální šanci získat peníze potřetí za sebou.