Kvůli řešení problémů s parkováním zejména v panelové zástavbě by v Nýrsku do pěti let mělo vzniknout zhruba 200 nových parkovacích míst. „Představa je, že by vznikly tři, zřejmě dvoupodlažní, parkovací domy po šedesáti až sedmdesáti místech,“ uvedl starosta Nýrska Miloslav Rubáš. Inspiraci našel u sousedů v Německu. „Podobné řešení jsem viděl v Chamu. Šlo by o jednoduché konstrukce, existují i různé varianty začlenění do zástavby, včetně například obložení dřevem, takže to vůbec nemusí zvenčí vypadat jako ocelová konstrukce nebo betonový kvádr. Parkování se obecně řeší rozšiřováním komunikací, což znamená zmenšování zelených ploch, což si myslím, že není úplně správná cesta. Parkovací domy by mohly být zajímavým řešením,“ vysvětlil Rubáš.

Jednoduchý parkovací dům by měl vzniknout i v Klatovech v rámci regenerace sídliště Pod Hůrkou. „Parkování v sídlištích je ovšem vzhledem k přibývání aut prakticky neřešitelné. I když parkovací místa přibudou, jsou okamžitě zaplněna a kapacita nedostačuje. Vychází to pochopitelně z toho, že kdysi ty domy byly kolaudovány s určitým počtem parkovacích míst, který ale současným podmínkám zcela neodpovídá. Například v Klatovech u jednoho staršího panelového domu s 84 byty bylo původně zkoaludováno 17 parkovacích míst,“ upozornil starosta Klatov Rudolf Salvetr.

NEVEJDOU SE

Parkovací místa v sídlištích v současné době řeší i v Horažďovicích. „V projektech na rekonstrukce sídlišť máme parkovací místa tak, aby odpovídala normám. Nyní jsme dokončili první část opravy sídliště Šumavská a tam vidíme, že to je dostatečné. Je možné, že to za deset let už stačit nebude, ale na parkovací domy tam prostory nemáme,“ konstatoval horažďovický starosta Michael Forman.
V Tachově na problémy s parkováním poukazují dlouhodobě především obyvatelé sídliště Rapotín. Tam v minulých letech přibylo zhruba 40 parkovacích míst. Záměr vybudovat nové parkoviště mělo město také na sídlišti Západ. Prozatím jej zastavila petice. „Nechceme, aby kvůli parkovišti muselo být pokáceno několik stromů. Navíc by nám pak startovala denně pod okny auta,“ uvedli v petici obyvatelé sídliště.

Běžným řešením jsou parkovací domy v Plzni. V nadcházejících letech by tam měly vyrůst hned čtyři, u Luny na Borech, u městského bazénu na Slovanech, na Světovaru a v DEPO2015.

#clanek|3804753