Nemocnice odmítá do nového parkoviště investovat. Město zase podmiňuje výstavbou nového parkovacího domu tím, že zároveň vyroste i nový silniční průtah od Roudné. Jeho osud je však nejistý.

Nemocnice v současné době disponuje tisícovkou míst k parkování. Polovina je před vstupem a druhá přímo v areálu.

Lochotínský areál se ale v uplynulých letech rozšířil o novou porodnici, onkologii i další oddělení a kapacita parkovišť ani provizorních parkovacích ploch nestačí.

„Jsem už úplně zoufalá, hledám místo na zaparkování už pěkně dlouho. Je to tu horší než v centru, jediné volné místo jsem nakonec našla až u obchodu, kde ale visí cedule, že je to pouze pro jejich zákazníky. Už nevím, co mám dělat, přijdu i tak pozdě,“ lamentuje Ivana Malátová se Starého Plzence, která nesla na kontrolu své miminko.

„Fakultní nemocnice o tomto problému samozřejmě dávno ví. Snažíme se pacientům pomoci alespoň rozšířením odstavných ploch, které nyní fungují jako provizorní parkoviště,“ uvádí mluvčí fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková. Jenže, jak se ukazuje, zejména v době ranní a odpolední špičky ani tato místa nestačí. Ke všemu v době nepříznivého počasí se parkovací plocha mění v bahnivý tankodrom. Dostat se suchou nohou z auta na chodníky k nemocničnímu areálu je takřka vyloučené.

Žádnou dlouhodobou strategií, jak problém s auty vyřešit, se vedení nemocnice nezabývá. Podle Jenšíkové by to ani neměla být starost zdravotnického zařízení.

„Považujeme za prvořadé investovat do rozvoje zdravotní péče než do parkovišť,“ řekla Jenšíková. Nové parkoviště by podle vedení státní nemocnice měly zaplatit společně město a také hejtmanství. „Více než polovina našich pacientů, které ošetříme, je z celého Plzeňského kraje,“ říká k tomu Jenšíková.

Město chce další parkovací dům

Město má plán postavit u nemocnice parkovací dům podobný tomu, který loni vyrostl na Rychtářce v centru města. Radnice by ho opět ráda financovala jako tzv. PPP projekt prostřednictvím soukromého investora, kterému ho pak bude splácet. Plán je však velmi nejistý.

Parkovací dům u nemocnice má být totiž součástí nového silničního průtahu, který má propojit alej Svobody s Roudnou a vést bezrostředně kolem fakultní nemocnice.

„Parkovací dům, který by vyrostl přímo na místě dnešního parkoviště před vchodem do pavilonu F, by byl zároveň součástí protihlukové bariéry, která by oddělovala nemocnici od nového silničního systému Roudná,“ vysvětlil náměstek primátora Miloslav Šimák.

Zda a kdy nová silnice vyroste, je ve hvězdách. Jednak kvůli financování a také kvůli odporu lidí z řad ekologických aktivistů a obyvatel Roudné.

„V současné době se prověřuje vliv stavby na životní prostředí, doufáme, že v první polovině tohoto roku by již mohlo dojít k veřejnému projednávání a vydání rozhodnutí,“ doplnil radní. Pokud by vše šlo dobře, mohl by se podle něj nový obchvat a parkovací dům začít stavět snad v roce 2014 či 2015.

Co se ale stane v případě, že plánovaná výstavba neprojde řízením a nebude schválená? „Pokud nebude obchvat Roudné, nebude ani parkovací dům,“ říká rezolutně Šimák. Řada by pak podle jeho slov byla na nemocnici. „Jako iniciátor dopravy by se měla sama postarat o dostatečný počet parkovacích míst. I z tohoto důvodu, že přilehlé pozemky jsou jejím majetkem nemocnice,“ tvrdí Šimák.

Jak se dostat do nemocnice

MHD: autobus č. 33 (Košutka – Muzeum), autobus č. 25 (Vinice – FN) nebo bezplatná linka FN Bory – FN Lochotín
Počet parkovacích míst: 500 před hlavním vchodem, 500 přímo v areálu, nejméně využívané parkoviště je pod porodnicí
FN Lochotín ošetří každý rok ambulantně přes milion pacientů.

Kateřina Kvasničková