„Máme radost, že práce na objektu konečně začaly a že investor potvrdil závazek a dobrou vůli projekt realizovat tak, jak se s městem dohodl. Demolice Carimexu by podle smluv a závazků měla skončit nejpozději do konce září,“ prohlásil technický náměstek plzeňského primátora Pavel Bosák.

Těžké stroje se pustily do demolice Skleněného pekla v Plzni. | Video: Deník/Pavel Bouda

Areál Carimex začal stavět plzeňský podnikatel v roce 1997, tehdy bylo vydáno stavební povolení na dostavbu areálu spočívající v přízemní přístavbě stávajícího autosalonu. V říjnu 1998 bylo vydáno stavební povolení pro II. etapu dostavby areálu spočívající ve vybudování druhého nadzemního podlaží objektu, které mělo být využívané pro administrativu. Následně se zjistilo, že stavebník zahájil rozšíření stavby a výstavbu třetího a čtvrtého nadzemního podlaží. Toto navýšení mu bylo dodatečně povoleno v únoru 2006. Stavebník ale znovu bez povolení zahájil výstavbu dalších tří nadzemních podlaží, o vydání dodatečného povolení požádal v roce 2007. Toto řízení následně pak probíhalo až do roku 2019, kdy byla žádost o dodatečné povolení stavby zamítnuta. Soudně se řešilo také vlastnictví pozemků. Nedostavěný objekt ze skla a betonu přitom chátral a nastěhovali se do něj bezdomovci.

„Demolicí objektu plníme požadavek města a věříme, že nám pak město prodá pozemky, které mu patří,“ řekl šéf hlavního investora projektu, developerské společnosti InterCora Ivan Hlaváček. Ten věří, že bourání by mělo být hotové už do prázdnin.

Zboření Carimexu je totiž podmínkou města k prodeji pozemků investorům. Intercora chce už do Vánoc příštího roku v lokalitě vybudovat obchodní centrum s prodejnou potravin a parkoviště.

Budoucí podoba lokality:

Vizualizace nového prostoru po zbourání skleněného pekla na Rokycanské.

„Město Plzeň je připraveno své kroky udělat v návaznosti na kroky investora. Zastupitelstvo už v minulém období schválilo, že pozemky budou prodány a vše bylo právě podmíněno tím, že investor dodrží posloupnost všech úkonů a v požadovaném termínu,“ potvrzuje náměstek Bosák.

Investor se nyní bude snažit získat co nejdříve stavební povolení. „Společnost InterCora již projekční práce na povolení zahájila a plánuje jeho získání na podzim tohoto roku,“ sdělil zástupce InterCory Pavel Šindelář s tím, že smlouvu k demolici všech objektů, vyjma myčky IMO a ČS ORLEN, uzavřel partner v projektu, společnost RP Letná, na jehož pozemcích stojí i objekt Carimex. V rámci přípravy pozemku na novou výstavbu se počítá také s tím, že kromě Carimexu by měla jít k zemi právě i nedaleká myčka a autoservis. 

Podle dohody města se všemi investory, tedy RP Letná, InterCorou a MS Letná, by na tříhektarovém území mezi Jateční, Rokycanskou a Těšínskou ulicí, mělo vzniknout obchodní centrum, tři bytové domy a víceúčelová budova. Tu by měla, stejně jako bytové domy, stavět developerská společnost BC Real.