Prezident Miloš Zeman při své návštěvě už stihl podepsat pamětní knihu Plzeňského kraje, Západočeské univerzity a města Plzně.

Kraje vznikly roku 2001, pamětní kniha hejtmanství se začala psát až v roce 2003, kdy do regionu zavítal prezident Václav Klaus. U jeho podpisu – prvního v knize – je dokonce fotografie, což je u pozdějších autogramů jen zřídka.

Jméno hosta a příležitost návštěvy předepisuje architekt Miloslav Michalec z Krajského úřadu. U zápisů střídá různé druhy písem, prý podle času a nálady. „Občas zápis ozvláštním zakreslením mapky, vlajky či nějakým tematickým obrázkem. Ale prý se to nemá," doplnil Michalec. U cyklisty Zdeňka Štybara se tak objevilo kolo, u viktoriánů a Indiánů zase logo klubu.

Do této velké vázané knihy se zapisují všichni vzácní hosté – prezidenti a další politici, ale i úspěšní sportovci či váleční veteráni. Jen výčet velvyslanců různých států, kteří se Plzeňskému kraji ´upsali´, by vydal na dlouho. Namátkově jmenujme třeba USA, Jihoafrickou republiku, Tunis, Švédsko, Mexiko, Peru, Korejskou repubilku, Turecko, Nový Zéland či Izrael.

Pamětní kniha na plzeňské radnici se datuje od listopadu 1994, tu předchozí nejspíš pohltila revoluční doba roku 1989. První porevoluční prezident Václav Havel se tu se svým tradičním srdíčkem podepsal roku 1995, kdy Plzeň slavila 700 let od svého založení. Miloš Zeman se tu zvěčnil jako předseda vlády ČR v červnu 1999 a k podpisu přidal přání, aby Plzeň rozkvétala. Včera se Miloš Zeman, už jako prezident, podepsal do knihy znovu, ve stejné obřadní síni jako minule.

Univerzitní pamětní kniha byla založena v roce 1999 a Miloš Zeman se do ní podepisoval jako zcela první ještě v postu premiéra. Včera podpis doplnil vtipným komentářem, že až se bude podepisovat do knihy potřetí, tak už jako generální tajemník OSN, protože vyšší funkce již není.

ON-LINE: Podívejte se, jaký byl program prvního dne návštěvy prezidenta v kraji.