Labuť se zlomeným křídlem ošetřovali minulý týden zvířecí záchranáři z Plzně. Na poraněnou labuť na Berounce nedaleko hranic Rokycanska upozornil kolegy Pavel Moulis ze ZSŽ Rokycany. "Volal, že na řece Berounce u Stradonic má jeden z labutích rodičů (vodící tři malá labuťátka) již několik dní ošklivě zlomené pravé křídlo. Zranění je staršího data, labuťák nefunkční křídlo tahá po zemi, šlape si na něj a máchá ho ve vodě. Podle fotografií ho nefunkční křídlo značně znervózňuje a omezuje v celkovém pohybu, což je právě teď s mláďaty docela problém," vysvětlil záchranář Karel Makoň.

Akce vyžadovala rychlý a profesionální zásah. "Hned v pátek jsme naložili kajak, dron a věci do vody. Manželka Hana si navíc vzala i své chirurgické „nádobíčko“ a všichni společně vyrazili směr řeka Berounka (Nižbor – Stradonice – Hýskov)," popsal Makoň. Po šesté odpoledne dronem záchranáři pročesávali řeku i oba její břehy od Nižboru až dolů k Hýskovu. "Celou rodinku jsme nakonec objevili. Hanka sedla do kajaku, během chvilky chytila poraněného samce a za necelé dvě hodiny vrací labuťáka po amputaci pravého křídla zpět k partnerce a mláďatům," přiblížil zákrok.

Příčina poranění labutího samce nebyla zjištěna, každopádně křídlo bylo natolik poraněné, že odborníci neměli jinou možnost než ho amputovat. Jak zněla diagnóza? Komplikovaná fraktura, potrhané vazy a tkáně, obrovský otok a částečná nekróza.

"Čistě provedený zákrok přímo v terénu je vždy značně komplikovaný, ale tady to jinak prostě vyřešit nešlo. Navíc rychle provedený zákrok a následná rekonvalescence venku mimo léčebné zařízení je pro labuťáka i mnoho dalších zvířecích pacientů vždy méně stresující. U labutí v době hnízdění a péče o mláďata je tento způsob řešení i efektivnější a lepší," dodal Makoň.