Zastupitel Jiří Kalista (ODS) bere plat nejen jako předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost na Krajském úřadu, ale zároveň chodí do práce do borské věznice. Jako zástupce ředitele si tam přijde téměř na 700 tisíc korun ročně, dalších sedmdesát tisíc dostává jako neuvolněný místostarosta Konstantinových Lázní. Sečteme-li tedy jeho příjmy, se vyšplhají přes milion korun.

Fakt, že Kalista už téměř dva roky pobírá dva plnohodnotné platy, na jednání zastupitelů často kritizuje poslanec Václav Votava (ČSSD).

Opozičnímu zastupiteli však tento systém divný nepřijde. „Není to po celé funkční období, ale jen na omezenou dobu. Navíc nejsem jediný, kdo to tak má," brání se Kalista, který ve funkci vystřídal po komunálních volbách nynějšího primátora Martina Baxu (ODS).

Ještě lépe v loňských příjmech je na tom radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Ani při funkci se nevzdal práce lékaře ve Fakultní nemocnici v Plzni a mimo to pobírá plat i jako odborný asistent na Lékařské fakultě UK. V nemocnici a na fakultě si tak vydělá více než 1,1 milionu korun ročně.

Politici nejen že dost vydělávají, ale nebojí se ani hodně utrácet. Rekordmany ve výši hypoték jsou radní města Robert Houdek a předseda krajského Finančního výboru Pavel Karpíšek (oba ODS). Houdek se bankám upsal více než 5,5 miliony korun, Karpíšek o milion méně.

„Před dvěma lety jsme si s manželkou pořídili rodinný domek, proto mám hypotéku," vysvětlil Houdek. Na nemovitost za 7,5 milionu si část půjčil i Karpíšek.

V majetkových přiznáních politiků figurují i kuriozity. Například radní kraje Václav Šimánek si vloni pořídil zahradní traktůrek za 43 tisíc korun. O rok dříve koupil automobil a bazén za 1,4 milionu korun.

⋌Plzeňský primátor Martin Baxa přiznal za loňský rok plat učitele na gymnáziu na Mikulášském náměstí téměř 28 tisíc korun. K tomu si jako zastupitel kraje vydělá ještě cca 67 tisíc korun. Žádné nemovitosti si vloni nepořídil. Zato jeho ekonomický náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD) si koupil chalupu za více než milion korun, takže nyní splácí dvě hypotéky v hodnotě 1,2 milionu korun a ještě téměř dvousettisícový úvěr na auto.

Zatímco někteří politici se spokojí s nákupy aut a nemovitostmi, hejtman Milan Chovanec (ČSSD) se vloni pustil rovnou do obchodu s cennými papíry. Během roku 2011 prodal své akcie Bank of America a City Group celkem za 425 tisíc korun. Později je znovu nakoupil.

Co politici přiznali

Martin Zrzavecký (ČSSD): hypotéka 283 tis. Kč, hypotéka 922 tis. Kč, autoúvěr 185 tis. Kč

Robert Houdek (ODS): hypotéka 716 tis. Kč, hypotéka 5,08 mil. Kč

Václav Šimánek (ČSSD): plat z FN Plzeň 848 tis. Kč a LFUK 276 tis. Kč, úvěr 987 tis. Kč

Pavel Karpíšek (ODS): plat jako neuvolněný starosta Vejprnic 220 tis. Kč, hypotéka 4,45 mil. Kč, půjčka 100 tis. Kč