Netradiční zimní radovánky si užily dvě desítky příznivců přístrojového potápění v lomu Polná u Hazlova. Dva zkušení sportovci z jejich řad se dokonce podívali pod zamrzlou vodní hladinu a prohlédli si lom z trochu jiné perspektivy.

„Jednalo se o naši letošní první akci,“ uvedl Jan Držmíšek, předseda Potápěčského sportovního klubu Kajman Cheb. „Zima nám pomalu končí, vodní hladiny lomů a jezer jsou stále pod ledem, proto jsme společně s potápěči z Aše využili poslední možnost letošní zimy podívat se pod zledovatělou vodní hladinu,“ dodal.

Podle zkušených potápěčů bývá v zimním období většinou voda čistší než během roku a skrývá krásnou podívanou. „V zimě rostou na dně lomů různobarevné plísně, které místy pokrývají dno a vytváří překrásné obrazce. Takže při dobré viditelnosti je opravdu na co koukat a to platilo i tentokráte,“ pochvaloval si další nadšenec z klubu Kajman Ladislav Račák. „Potápění pod led je jedno z nejnáročnějších potápění vůbec a je třeba dodržovat veškeré bezpečnostní předpisy a směrnice,“ vyzdvihl nutnost absolutní obezřetnosti.

Po příjezdu do lomu potápěči rozdělali oheň pro zahřátí a na pozdější opékání vuřtů. Takže už zbývalo jen vyříznout díru do ledu, připravit a zkontrolovat výstroj a ´šlo se na to´.

Pod led se podívali Ladislav Račák a ašský potápěč Jan Letalík. Kvůli bezpečnosti byli oba připnutí na zaváděcí lano, pomocí kterého mohli být v případě nějakých problémů vytaženi z vody.

„Zaplavali si v hloubce cca 7,5 metru po levé straně lomu ke kočáru, který je zde potopený již řadu desetiletí,“ popisoval Jan Držmíšek. Podle Ladislava Račáka je kočár ještě stále pohromadě. „Zdejší voda ho dobře zakonzervovala,“ usmíval se Račák.

Po 20 minutách se potápěči v pořádku vynořili z díry v ledu. Během ponoru oba obeplavali takřka celý lom. „Viditelnost pod ledem se pohybovala kolem 3 až 4 metrů. To je na zdejší lokalitu moc hezké. Teplota vody nádherných 5 stupňů, což bylo o 2 stupně více než venkovní teplota,“ řekl předseda klubu Kajman.