Desítky požárů odpadu, popelnic, kontejnerů, ale také trávy a okrasných keřů jdou v České republice na vrub zábavní pyrotechnice. "Jen v Plzeňském kraji během dvou dnů na přelomu loňského a letošního roku - od 31. prosince 2016 do 1. ledna 2017 - vyjeli hasiči celkem k 45 událostem, přičemž ve 43% se jednalo o požáry," informovala mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Počet zásahů výrazně stoupl po půlnoci. "Všechny tyto těsně popůlnoční požáry zavinila zábavní pyrotechnika. V šesti případech uhasili hasiči odpad, ve dvou túje a v Plzni odpálená petarda poškodila osobní auto," vyjmenovala Jakoubková.

Výjimkou ale nejsou ani vyhořelé balkony či rovnou byty, do kterých vlétla zapálená světlice ze zábavní pyrotechniky. Hasiči proto informují o správném zacházení s pyrotechnikou tak, aby se zamezilo případným majetkovým škodám nebo zraněním.

Rady hasičů

- Nakupujte pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu, je opatřena certifikační značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva i návodem v českém jazyce, který byste měli ve vlastním zájmu dodržet. Zvýšenou pozornost pak věnujte vhodnému uskladnění pyrotechniky. Rozhodně není vhodné ji přechovávat v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček. Pozor také na to, aby pyrotechnika nenavlhla.

- Pyrotechnika patří výhradně do rukou dospělých, kteří nejsou pod vlivem alkoholu ani jiných drog. 

- Pyrotechniku používejte tak, abyste neohrozili sebe ani nikoho dalšího, to znamená zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od budov i stromů. Pyrotechnika se nesmí používat dle vyhlášky v uzavřených prostorách, v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a při sportovních akcích.

- Nesbírejte použitou ani nevybuchlou pyrotechniku a nezkoušejte znovu odpálit pyrotechniku, která již jednou selhala. Naopak ji bezpečně zlikvidujte v souladu s návodem k použití (např. prolít vodou a zakopat do země). Upozorňujeme také, že za mnoho neštěstí zavinila i pyrotechnika zasazená do skleněných láhví.

- Konec roku využijte jako vhodnou příležitost pro úklid balkónů. Během oslav konce roku může zbloudilá petarda předměty na balkónech snadno zapálit a způsobit požár.