Pokud by se volby konaly nyní, v Plzni by je vyhráli sociální demokraté a hned za nimi by se umístilo Hnutí ANO 2011 a TOP 09. Do zastupitelstva by se dostali Občané patrioti následováni KSČM a ODS. To by ale mělo platit jen v případě, že dvě třetiny voličů, které už mají jasno, k volbám skutečně půjdou a své rozhodnutí, koho volit, nezmění. Třetina zatím definitivně rozhodnutá není a váhá mezi několika stranami. Proto je možné, že se do zastupitelstva může dostat ještě KDU-ČSL, koalice Společně za Plzeň, Veřejné zájmy i Pravá volba pro Plzeň.

Každopádně průzkum předpokládá velký ústup ODS z výsluní. Při minulých volbách získala v Plzni 24,8 % hlasů a utvořila velkou koalici s ČSSD, jež dostala 23,8 % hlasů. Teď by občanští demokraté skončili až šestí s maximálně 9,6 %.

Zajímavé jsou i prognózy menších uskupení. Ta by se podle průzkumu k moci dostala těžko, a to i v případě, že se k nim ještě přikloní dosud nerozhodnutí voliči. Průzkum také předpovídá nízkou volební účast, zatím pouhých 38%.

Výsledky volebního průzkumu v Plzni

Politolog: Spojenectví ODS a ČSSD se nezopakuje

„Výsledky voleb často rozhodují nerozhodnutí voliči," připomíná politolog Západočeské univerzity v Plzni Přemysl Rosůlek.

Protože volební kampaň teprve začala, je podle něj nutné počkat na zpřesňující odhady. Politolog však upozorňuje právě na voliče, kteří se až na poslední chvíli rozhodují, koho jít volit, a také na lidi, kteří do poslední chvíle nevědí, zda vůbec k volbám půjdou. „Preference těchto voličů se do průzkumů vůbec nepromítají. A vedou se o ně předvolební kampaně, takže jejich podoba bude pro voliče rozhodně důležitá," říká Rosůlek.

Velkou neznámou je podle něj Hnutí ANO 2011, kde se v průzkumu projevuje na rozdíl od ostatních stran velká diference mezi přesvědčenými a hypotetickými voliči. „Takže boj na pravici a levici se může vést o nerozhodnuté nebo o ty, kteří by spíše volili ANO," míní politolog.

Další otázkou je, zda budou mít voliči tendenci preferovat osobnosti a nebo zda budou vybírat pouze jednu celou kandidátku. „To průzkum nezohledňuje. Ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl výběr kandidátů napříč politickými stranami dít ´ve velkém´," míní politolog.

O tom, jak voliči nakonec karty skutečně rozdají, se rozhodne za měsíc. Pak začnou povolební vyjednávání mezi vítězi a bude záležet na jejich dohodách. Povolební situaci lze těžko odhadnout, ale i vzhledem ke krizi ODS nelze vyloučit, že minimálně jedna velká změna nastane. A to, že se tradiční koaliční spojenectví mezi ODS a ČSSD v Plzni už nebude moci opakovat.