Silnice ze Zruče na Planou, most přes trať v Plzni v Sušické ulici nebo komunikace z Dobřan ke klatovskému přivaděči. Seznam silnic, jež chce letos hejtmanství opravit, se značně rozšířil. Je to díky příspěvku z ministerstva dopravy. Do vozovek II. a III. třídy, o něž se stará, letos kraj napumpuje nejvíce peněz za posledních deset let – celkem 1,048 miliardy korun.

„V této částce jsou započítané evropské dotace, peníze z rozpočtu Plzeňského kraje a mimořádná dotace státu ve výši 416 milionů korun," vyčíslil hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Kraji patří přibližně 4500 kilometrů silnic, velká část z nich je ve špatném až havarijním stavu. „Stát vybral za sedm let na spotřební dani z pohonných hmot a na silniční dani přes 550 miliard korun. I když část této daně vzniká i na krajských silnicích, stát na jejich opravy nedal ani korunu," řekl Šlajs. Až nyní. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO 2011) krajům ze Státního fondu dopravní infrastruktury rozdělí 4,4 miliardy korun a slíbil příspěvky i do budoucna.

Největšími krajskými investicemi letos jsou rekonstrukce mostu přes železniční trať v Sušické ulici v Plzni a oprava povrchu silnice mezi Zručí a Planou. Zde se náklady odhadují na 36, resp. 35,2 mil. Kč.

Z mostu do Božkova zmizí kočičí hlavy, nahradí je klasický asfaltový koberec. Velkou opravou má být i plánovaný 7,5kilometrový úsek mezi Žihlí a Mariánskou Týnicí. Zde se předpokládaná cena nového povrchu pohybuje kolem 30 milionů korun. Je však téměř jisté, že všechny odhadované ceny ještě díky výběrovým řízením klesnou.

„Stavby se soutěží už nyní, do konce června bychom chtěli mít všechno vytendrováno," potvrdil krajský šéf odboru dopravy Jaroslav Vejprava. Pak by mohly ke slovu přijít i náhradní projekty, mezi nimiž je například silnice mezi Manětínem a Stvolny, Dobřanská ulice v Plzni nebo oprava silnice mezi obcemi Kramolín a Myslív. „Chceme tyto státní peníze využít do posledního haléře," dodal Vejprava. I proto je jedenáct náhradních projektů v celkové hodnotě téměř 272 milionů Kč.

Kraj chce však stavět a opravovat i ze svého. Letos má začít dlouho plánovaná rekonstrukce pětiramenné křižovatky u benzinky v Nepomuku. Na ní se podílí kraj, Ředitelství silnic a dálnic i samotná obec Nepomuk. Proměna problematického uzlu na okružní křižovatku má vyjít na 44 milionů korun.

Hned jak to počasí dovolí, může podle Jaroslava Vejpravy začít například oprava povrchu silnice II/231 mezi Planou a Čivicemi. V plánu je i průtah Štichovicemi nebo Vejprnická ulice v Plzni.