„Odjížděli jsme z Kyjeva ve chvíli, kdy situace již vypadala stabilizovaná," začíná vyprávění Bogdan Tsymbal, který přijel do Plzně na necelé dva měsíce studovat. Situaci ve své rodné zemi sleduje stejně jako Ukrajinka Anastasiia Popovkinová a Ruska Kseniia Sopronenková. Jsou jedni ze zhruba devadesáti studentů, o které se v Plzni stará organizace ESN Pilsen.

Oba mladí lidé z Ukrajiny se před odjezdem ze země zúčastnili také protestů v Kyjevě. „Nosili jsme tam léky, oblečení a potraviny, ale na radikálních demonstracích jsem nebyla," říká Popovkinová a Tsymbal ji doplňuje: „Byl jsem tam poté, co tam zemřelo přes sedmdesát lidí. Viděl jsem hořící budovy, mrtvé odvážené na autech a masové pohřby. Vůbec nám nebylo dobře, když jsme Ukrajinu opouštěli, u hranic jsme přemýšleli, zda se nemáme vrátit. Později jsme byli nervózní, když se na Krym blížila ruská vojska, nevěděli jsme, co se bude dít."

Zmatená z celé situace je i ruská studentka Sopronenková, která má za sebou v Plzni už jeden semestr vysoké školy. „Je to nepříjemná situace, očekávám, že to dobře dopadne a vše proběhne formou nějaké dohody či smluv. Hodně Rusů má na Ukrajině příbuzné a naopak. Byla by to bratrovražda, kdyby došlo ke konfliktu. Je špatné i to, že se Američané všem snaží podsouvat svou demokracii, jako například v Iráku nebo Sýrii," míní Sopronenková. Ona sama, podobně jako ukrajinští studenti, získává informace z různých zdrojů. „Nemůžeme věřit pouze jednomu sdělovacímu prostředku. V ruských rádiích například zaznívá, že Rusové na půdu Ukrajiny vstoupili na pozvání bývalého prezidenta Janukovyče. Jak to bylo doopravdy, nikdo z nás neví," pokračuje Ruska. Ona sama přítomnost vojsk na Ukrajině neschvaluje, velký vliv tam prý hraje politika, což pro ni není dostačující argument. „Kdyby do mojí země vstoupila cizí vojska, také by se mi to nelíbilo," dodává.

Oba ukrajinští studenti si přejí, aby o budoucnosti své země mohli rozhodovat sami, bez vnějšího tlaku „Nový prezident by měl být čestný a chytrý člověk z lidu. Nechť rozhodnou volby a stane se jím ten, koho vybere národ," přeje si Tsymbal, kterého zatím nikdo z vůdců opozice neoslovil.

Co na problémy na Ukrajině říká operní pěvec Jevhen Šokalo?

Jak se konflikt podepsal na firmách v Plzeňském kraji?