Podle dispečera Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Jiřího Slapničky se ledovka vytvořila během jedné dvou hodin. „Padla mlha a zmrzla, takové situace je bohužel těžké předvídat a teď se s nimi asi budeme setkávat častěji," řekl Slapnička.

Po deváté hodině se klouzavá silnice u Čachrova vymstila několika šoférům, kteří nezvládli řízení. V příkopu skončilo několik automobilů. „Nikde jinde v kraji takový problém nebyl," konstatoval dispečer.

Meteorologové před mrznoucími mlhami varují také v nejbližších dnech. Kromě noci na úterý (s nejnižšími teplotami 0 až -3 °C) se mohou objevit v úterý ráno a dopoledne a také během noci na středu (+1 až -2 °C) a následujícího rána.

Pohotovost silničářů znamená, že jsou teď v kteroukoliv denní i noční dobu připraveni vyjet. „Máme připravených 130 vozů," konstatoval Slapnička.

Podle ČTK mají silničáři na letošní sezonu ve skladech připraveno zhruba 25 000 tun posypové soli a stejné množství kamenné drti neboli inertního materiálu. Je to stejný objem jako před rokem, loňská zima ale byla úsporná a oni museli soli a drti dokupovat zhruba 12 000 tun. Náklady na zimní údržbu a provoz techniky odhadují silničáři na 180 milionů korun. Meziročně se zvýšily o šestinu.