O tom, že Slavkovský les není významný jen unikátním výskytem rožce kuřičkolistého, který jinde na světě lidské oko nezahlédne, svědčí nejnovější pozorování botaniků a zoologů.

Svá badatelská pozorování představilo několik odborníků. „Mezi nejvýznamnější botanické objevy ve Slavkovském lese se řadí nález vřesovce čtyřřadého,“ informovala tisková mluvčí Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Alexandra Hrušková. Tuto rostlinu přitom mohou lidé vidět po Slavkovském lese jen ve dvou lokalitách republiky. Široká veřejnost se na jedné z přednášek dozvěděla také o výskytu lišejníků Mnichovských hadců. „Je velmi zajímavé, že tyto vzácné lišejníky, které rostou pouze na stromech v nejzachovalejších pralesních porostech, jsme nalezli také ve zdejší krajině,“ řekl botanik Přemysl Tájek.

„Slavkovský les je podle všeho asi dosud neprobádanou krajinou,“ řekla Marie Horáková z Mariánskolázeňska. „Vím, že si mnozí lidé, kteří v chráněné krajinné oblasti bydlí, stěžují na to, co všechno nemohou. Když ale potom slyšíte, jaké vzácnosti v lese rostou a kolik unikátních živočichů tady je, nemůžeme se divit, že ochránci přírody určité věci nedovolí.“

Slavkovský les se může pochlubit také novými druhy vážek, kobylek a sarančat. Na jejich výskytu mají podíl stanoviště starých vojenských cvičišť.

„Je zvláštní poslouchat o nových druzích živočichů nebo květin,“ řekl František z Mariánských Lázní. „A je podle mého hodně důležité tyto poklady chránit pro budoucí generaci.“