V posledních dvou letech se zvyšoval i počet zahraničních návštěvníků.„Trend je zřejmý. Letos podle našich odhadů navštívilo naše informační středisko o zhruba pět až sedm procent více zahraničních turistů než loni. Šlo hlavně o turisty z Německa,“ uvedla vedoucí informačního střediska a Návštěvnického centra NPŠ Kvilda Dana Zývalová.

Do všech informačních středisek a návštěvnických center Správy NPŠ od ledna do konce října letošního roku zavítalo více než 546 tisíc lidí, což je o šest tisíc více než loni. Zásadně vyšší nárůst návštěvnosti ovšem registrují strážci NPŠ přímo v terénu. „Prášilské jezero, jezero Laka, Březník, Poledník, Vltavská cesta spojující Stožec a Novou Pec nebo třeba Tříjezerní slať. To jsou jen některé z lokalit, které naši strážci dlouhodobě sledují a zaznamenávají kvalifikované odhady návštěvnosti. Letošní návštěvnost všech námi sledovaných míst je přes 1,2 milionu lidí. Za stejné období loňského roku zavítal na sledovaná místa pouze jeden milion návštěvníků,“ shrnul vedoucí Informační a strážní služby NPŠ Adam Diviš. Pro srovnání, v roce 2015 navštívilo sledované lokality podle odhadů strážců parku pouze 800 tisíc lidí, tedy o 400 tisíc méně než letos. „Přitom v první polovině letošní sezony bylo na území národního parku několik omezení, kdy z důvodu těžby byly uzavřeny některé turistické cesty,“ upozornil Diviš.

Celkovou dosavadní letošní návštěvnost Národního parku Šumava odhaduje Správa NPŠ na více než dva miliony lidí. „Mezi nejnavštěvovanějšími cíli národního parku jsou Modrava, Jezerní slať a Prameny Vltavy s Bučinou,“ uvedl mluvčí NPŠ Jan Dvořák.

Vysokou návštěvnost zaznamenala práva parku i na území Chráněné krajinné oblasti Šumava, například v Královském hvozdu s Černým jezerem, Čertovým jezerem, Ostrým nebo nejvyšším šumavským vodopádem Bílá strž nebo v jižní části Šumavy na Boubíně.

Návštěvnost roste i na německé straně Šumavy. „Vývoj návštěvnosti v Německu je podobný jako u nás. Návštěvnost roste v návštěvnických zařízeních, stejně jako u nás řádově o tisíce, tam nárůst není velký, ale v terénu je stejně jako u nás návštěvníků podstatně více. Stejný vývoj je tam i u zahraničních návštěvníků pouze s tím rozdílem, že na německé straně jsou nejčastějšími zahraničními návštěvníky Češi,“ řekl Deníku Dvořák.

Příčin rostoucí návštěvnosti je podle ředitele NPŠ Pavla Hubeného více. „Jsem ale přesvědčen, že jeden důvod převládá. Velké území lidmi neovlivňované krajiny, tedy tisíce hektarů divoké přírody, do kterých člověk pouze nahlíží. To jinde ve střední a západní Evropě nelze zažít,“ konstatoval ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.