Lékaři radí, že hlavně malé děti a senioři či oslabení jedinci by neměli raději vůbec vycházet. A když je to nutné?

„Dodržujte pitný režim, mějte u sebe vždy láhev s vodou. Doporučuji větrat ráno a večer a přes den byt co nejvíce zatemnit. Malé děti a senioři by se neměli vystavovat přímému slunci. Kolaps může způsobit i prudké střídání tepla a chladu a hrozí i zdravým lidem,“ varuje praktická lékařka Petra Němcová.

Města s horkem bojují kropením ulic. „Kropí se jedním vozidlem v centru Plzně a spotřeba vody je asi půl litru na metr čtvereční. Kropení se zahajuje při dosažení teploty 30 stupňů Celsia a je prováděno nepřetržitě,“ sdělila mluvčí magistrátu města Plzně Eva Barborková.

Zaměstnavatelé se musí v horkých dnech starat o zdraví svých zaměstnanců. „Podle zákona musí zaměstnavatel poskytovat nápoje, pokud teplota stoupne nad 34 °C. V případě, že teplota přesáhne 36 °C, měli by zaměstnavatelé poskytovat placené bezpečnostní přestávky,“ řekl advokát Jiří Adamec. Nejhůře jsou na tom lidé pracující venku, zejména na stavbách, kde se může na slunci teplota vyšplhat až k 50 °C. „Kluci na stavbě mají zajištěný pitný režim a přes poledne mají delší pauzu, aby nebyli na přímém slunci,“ řekl stavbyvedoucí Petr Molnár z Plzně.

Trpí i zvířata. V plzeňské zoo jim musejí častěji dolévat a měnit vodu za studenou. Všechna zvířata mají k dispozici stín, například prasata i bahniště. „Zoo je lepší navštívit brzo ráno nebo večer,,“ doporučila zooložka Miroslava Palacká.

Venkovní bazény jsou v obležení  

Tropické počasí odstartovalo letní sezonu v pravém slova smyslu. Na nápor milovníků venkovního koupání už je připraven bazén na Slovanech (na snímku) i na Lochotíně. „Zaznamenáváme zvýšený počet návštěvníků. V bazénu na Slovanech máme teď nově otevřenou i venkovní pokladnu, takže lidé mohou vcházet rovnou z boku areálu a nemusí už chodit vnitřkem. Reagujeme na slunné počasí – jindy jsme tuto pokladnu otevírali až později. A od prvního července zavádíme úplnou novinku – zákazníci budou moci platit kartou na všech pokladnách,“ řekl ředitel bazénu Tomáš Kotora. Horka mají vydržet celý týden, nejtepleji má být podle Českého hydrometeorologického ústavu ve středu.