Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Paclík: Kauza devastuje český fotbal

Plzeň – Majitel Viktorie Plzeň v úterý v televizním rozhovoru potvrdil, že na rozhodčí Adámka a Býmu chystá trestní oznámení.

21.11.2012
SDÍLEJ:

Tomáš PaclíkFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Majitel fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň Tomáš Paclík v úterý v rozhovoru pro televizní stanici ČT 24 znovu odmítl jakékoliv spojení svého klubu s probíhající korupční aférou a věří, že celá věc se důkladně vyšetří. „Věřím policii, věřím disciplinárce, ale hlavně věřím svým lidem," uvedl v úterý Tomáš Paclík.

Vybrali jsme pro vás nejzajímavější otázky a odpovědi z úterního televizního rozhovoru s majitelem FC Viktoria Plzeň.

Disciplinární komise FAČR narazila v úterý při svém jednání na rozpor ve výpovědích asistentů rozhodčích, Drahoslava Handlíře a Emanuela Marka, kteří se rozcházejí v názoru, jestli se sešli před zápasem Jablonec – Plzeň s Martinem Svobodou. Ten měl údajně předat 200 tisíc korun hlavnímu sudímu Adámkovi za ovlivnění zápasu ve prospěch Plzně. Zatímco Handlíř setkání potvrdil, Marek jej popřel. Co si o tom, myslíte?
Nemyslím si o tom nic. Já jsem u toho nebyl a nebyl jsem ani na disciplinárce. Navíc výstupy úterního jednání disciplinárky ani neznám, takže se k tomu v tuto chvíli těžko mohu vyjadřovat.

Takový rozpor ve výpovědích ale znamená, že něco není v pořádku…
To, že něco není v pořádku, je naprosto evidentní. A to nejen mezi rozhodčími, ale i v celém českém fotbale. Minimálně mezi funkcionáři, se kterými se potkávám nejméně měsíc od doby, co kauza vyplula na povrch, tak jeden vedle druhého lže, jako když tiskne.

Přijal podle vás někdo úplatek?
Já nevím, jestli někdo dal nebo někdo přijal úplatek a v podstatě mě to ani nezajímá. Mě pouze zajímá, jestli se to dělo z popudu Viktorie Plzeň. Takový důkaz jsem neslyšel a ani o něm nevím. S velkou pravděpodobností popírám, že by to tak mohlo být.

To znamená, že odmítáte, že byste koupili březnový zápas s Jabloncem?
Já odmítám, že bychom si koupili jakýkoliv zápas. Dokonce naprosto odmítám, že bychom i bez peněz kteréhokoliv rozhodčího ovlivňovali.

Co říkáte slovům sudího Adámka, který se v dopise disciplinární komisi přiznal k tomu, že mu byl několikrát nabídnut úplatek a on ho tentokrát vzal prostřednictvím Martina Svobody?
V panu Adámkovi se údajně hnulo svědomí, jak jsem četl někde v novinách. Působí na mě krajně nedůvěryhodně, že právě pan Adámek, který měl jako rozhodčí velmi podivné výkony, tvrdí, že na něj byl soustavně vyvíjen nátlak. A že právě za utkání, které se mu výjimečně povedlo, dostal zaplaceno. Moc mi to rozum nedává.

Znáte se s Martinem Svobodou?
Neznám se s ním, netykám si s ním. Nemohu ale tvrdit, že bych ho nepoznal, kdybych se s ním setkal. Jako spoustu jiných lidí ve fotbale jsem ho na některých zápasech určitě viděl.

Jeho dlouholetým kamarádem je ale generální manažer Viktorie Adolf Šádek, který nepopírá, že by spolu nebyli v kontaktu. Co tomu říkáte?
Samozřejmě jsem se ho na to ptal. Ale pana Svobodu má za přítele spousta dalších lidí z fotbalu, dokonce jsem se dozvěděl, že pracoval pro Spartu Praha, když panu místopředsedovi Svobodovi sháněl hlasy ve volbách na předsedu Pražského fotbalového svazu. Takže on má spoustu přátel ve fotbale, včetně pana Šádka.

Když vyšetřování disciplinární komise rozhodne o tom, že se Viktoria Plzeň nedopustila žádného korupčního jednání, jak na to budete reagovat? Zvažujete nějaké právní kroky?
Samozřejmě, už na tom pracujeme měsíc. Máme velice silný tým odborníků včetně advokáta Tomáše Sokola. A máme připraveny i konkrétní kroky. Některé kroky mohu prozradit, jiné pochopitelně ne.

Které kroky můžete prozradit?
Je evidentní, že se tady z ničeho nic objevili dva poměrně nedůvěryhodní svědci, v podstatě nešťastníci, které není problém přesvědčit, aby udělali nějaké svědectví. Učinili jen písemnou výpověď, protože si dovedu představit, že se v případě konfrontace ti chlapci do toho mohou zaplést tak, že by najevo vyšla skutečná pravda. Podle mě ten, kdo to celé organizuje, si přeje, aby disciplinárka na základě takto chatrných důkazů, těchto papírů, co oni poslali, Viktorii Plzeň nějak poškodila. A nebo v případě, že důkazy nebudou dostatečné, tak se nic nestane, ale Viktorii to pošpiní. A to těm lidem stačí. S tím se my ale nehodláme smířit a tyto pány donutíme k tomu, aby svědčili. Připravujeme na ně také trestní oznámení. Věřím také, že Adámek a Býma, když si vyčistili svědomí, neodmítnou náš návrh, aby podstoupili vyšetření na detektoru lži.

Co když to ale odmítnou?
Máme připravenu ještě civilně-právní žalobu. I když zatím velmi nepřímo, dotkli se dobrého jména Viktorie Plzeň. Poženeme je k soudu a budeme chtít náhradu škody. A pokud se ani tam nedostaví a nebudou svědčit, tak se domnívám, že to pro ně nebude nejlepší situace.

Lze to na základě vašeho poměrně ostrého tvrzení chápat tak, že jste si jistý tím, že Viktoria Plzeň nic špatného nespáchala? A věříte, že to takto vyšetří i policie?
Věřím policii, věřím disciplinární komisi a věřím hlavně svým lidem.

V médiích označujete majitele Sparty Daniela Křetínského za muže, který se snaží Plzeň zdiskreditovat. A to nejen u vlivných lidí z byznysu, ale také u politiků a sponzorů. Můžete popsat, jak to podle vašich informací probíhalo?
To, že se nás snaží už dva a půl roku zdiskreditovat u politiků, sponzorů, byznysmenů, to jsou věci, které mohu dokázat. To, že řídí celou tuto kauzu, si sice myslím, ale zatím to nemohu dokázat, takže to tvrdit nebudu.

Můžete říci, zda jste kvůli probíhající kauze přišli o některé sponzory?
O sponzory jsme zatím nepřišli. Ten nejhlavnější z nich mě pozval, abychom si celou věc vysvětlili. Já potom navrhl společnou schůzku ve třech i s panem Křetínským. Ta se nikdy neuskutečnila. Tak asi sponzor uvěřil spíše mně.

Jaký vliv má podle vás celá kauza na vaše fanoušky, hráče?
Když to vezmu z krátkodobého pohledu, tak spíše pozitivní. Poté, co se to celé vyhrotilo a já šel za hráči do kabiny, tak jsme začali hrát vynikající fotbal, vyhráváme. Fanoušci v Plzni chodí na naše zápasy ve velkém počtu, stojí za námi. Z tohoto pohledu bych mohl být teoreticky spokojen, ale tady je obecnější problém. Celé to totiž totálně devastuje český fotbal. Já se velice divím, jak pan Pelta všude vykládá, jak je klidný. On je ale šéfem něčeho, co jde podle mého mínění do kytek.

Jak podle vás celá kauza dopadne? Hlasujte v anketě.

Autor: Redakce

Jak podle vás dopadne pro Viktorii kauza kolem zápasu s Jabloncem?

Pokutou

1 %

Odebráním bodů za zmíněný zápas

2 %

Zákazem činnosti

3 %

Vyplyne do ztracena, nic se nevyšetří

93 %

Hlasovalo: 149

Anketa byla ukončena

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení