Krajský soud v Plzni začal v pondělí projednávat případ Andrije Shovheniuka, který loni na ulici zaútočil na sedmadvacetiletého Radka Z. Tomu způsobil pět bodných ran nožem. Kvůli velké ztrátě krve museli lékaři poškozenému nakonec amputovat levou nohu ve stehně.

Celá situace se odehrála 3. listopadu 2018. Radek Z. se před půlnocí vracel i s přítelkyní a známým z restaurace domů, když na Klatovské třídě spatřili tři opilé Ukrajince. Ti podle státního zástupce začali do poškozeného nejprve strkat, poté na něj obžalovaný bezdůvodně zaútočil. „Vytáhl nůž s čepelí dlouhou deset centimetrů a pětkrát poškozeného bodl,“ popsal státní zástupce. Po útoku všichni tři Ukrajinci z místa utekli.

Shovheniuk odmítl před soudem vypovídat. Podle přítelkyně poškozeného Adély D. se v tu noc snažili trojici Ukrajinců vyhnout. „Nemluvili jsme s nimi, jen je obešli. Najednou se vydali za námi, něco pokřikovali a pak nás začali pošťuchovat. Potom jsem na kluky zakřičela, že má jeden z nich v ruce nůž,“ uvedla svědkyně. To už však bylo pozdě. Poškozený po napadení nožem omdlel. Začaly mu selhávat játra a ledviny. Život mu lékaři dokázali zachránit, avšak v důsledku velké ztráty krve přišel nakonec mladý sportovec o nohu.

Za náklady spojené s léčbou poškozeného požaduje pojišťovna více než 4,4 milionu korun. Radek Z. si nárokuje náhradu škody ve výši přes 7 milionů korun.