V Prádle na jižním Plzeňsku vystoupala řeka Úslava krátkodobě i na třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. "Řeka se nám trochu vylila do luk, ale nejde o nic dramatického," okomentoval situaci starosta Prádla Jan Jandík. V Koterově se Úslava vylila z koryta, směrem na Starý Plzenec pak zalila louku i cyklostezku.

V Nové Huti pod Dýšinou byl na Klabavě vyhlášený druhý povodňový stupeň znamenající pohotovost. Právě o půlnoci hladina vystoupila na 160 cm a během pátku se držela zhruba o dvacet centimetrů výš.

Voda s průtokem třicet kubíků za vteřinu zaplavila louky a stala se vděčným divadlem pro domácí i přespolní. "Já jsem se přijel podívat z Dýšiny a valící se proud fakt nahání hrůzu. Mám doma meteostanici a napršelo skoro čtyřicet litrů vody na čtvereční metr," konstatoval mladý muž na mostě pro pěší. O kousek dál u Kepkova mlýna brzdila živel mohutná vrata. Přesto i zde byla hladina hodně vysoko a k lávce pro chodce jí scházelo odhadem osmdesát centimetrů.

V Klatovech se ze svého koryta vylil Drnový potok, který již v pátek dopoledne začal klesat. V okolí obcí Dolany a Svrčovec se rozlila do luk řeka Úhlava. Louky se tak proměnily v laguny. Před obcí Dolany voda dosahovala až k silnici, kterou v jednom místě částečně podemlela.

Kromě luk, ale byly zaplaveny i dvě mateřské školy. V Lubech museli hasiči odčerpávat vodu z výtahové šachty a v Janovicích nad Úhlavou ze sklepa.

"Dosavadní zásahy čerpání vody jsou prozatím jen lokálního charakteru a řeší je ve většině případů místní dobrovolné jednotky," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Vzhledem k zaplavení mnoha luk, pěších cest i cyklostezek žádá město Plzeň občany, aby v zájmu vlastního bezpečí do těchto lokalit nevstupovali. Druhý povodňový stupeň byl vyhlášen na Úslavě a první povodňový stupeň na Radbuze.

„Úslava se rozlila v Koterově, Božkově, Lobzích a v okolí kostela sv. Jiří na Doubravce, problematickým místem je i Hradiště a okolí, zaplavená je i cyklostezka do Starého Plzence.  Řeka Radbuza zaplavila náplavku, nutné je dát si pozor i v Doudlevcích ve směru k jezu,“ uvedla vedoucí Odboru životního prostředí plzeňského magistrátu Dagmar Svobodová Kaiferová.

Kvůli velké vodě je uzavřena lávka v Koterově, která slouží jako nájezd na novou stezku do Starého Plzence a také lávka pod Kolešovkou mezi Koterovem a Božkovem. Neprůjezdný je rovněž podjezd na stezce pro pěší a cyklisty pod mostem přes Úslavu v Lobzích.

„Úklid nyní zatopené náplavky proběhne v rámci pravidelné údržby, která zahrnuje jednou měsíčně očištění celé náplavky a jejích prvků vodou. Před několika dny byly revitalizovány trávníky při řece a tak naše zahradníky mrzí, že jim tuto práci voda odnese,“ dodala mluvčí Správy veřejného statku města Plzně Radka Žáková.

Počasí však ohledně deště zatím lepší vyhlídky nenabízí. Dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni bude v pátek ještě zataženo a postupně od jihozápadu protrhávání oblačnosti až na polojasno. K večeru ustávání srážek. V sobotu bude oblačno, zpočátku ojediněle, během dne postupně na většině území přeháňky, ojediněle i možnost bouřky. Ráno místy mlhy. Večer od jihozápadu až zataženo a na většině území slabý déšť, zejména na jihu a jihozápadě. Nejvyšší teploty 13 až 16 °C. Pro neděli platí to samé. Na pondělí oblačno až polojasno.