VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji je skoro 14 tisíc barevných kontejnerů

Plzeňský kraj – Zeleno-žluto-modrá síť během letošního roku zhoustla o dalších 181 nádob na odpad.

10.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: archiv

Sklo do zeleného, plasty do žlutého a papír do modrého, mohou si od letošního roku říkat obyvatelé dalších 44 obcí Plzeňského kraje, do nichž přibyly nové barevné kontejnery na tříděný odpad. Je jich 181.

Síť těchto sběrných nádob v regionu tedy opět zhoustla a v republice dokonce patří k těm vůbec nejhustším.

„Jedná se o společný projekt Plzeňského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM. 61 modrých nádob bylo na papír, 46 bílých či zelených nádob na sklo a 74 žlutých nádob na plasty," popsala mluvčí Krajského úřadu Alena Marešová.

My už třídit umíme! 2015• Plzeňský kraj a EKO-KOM spolu s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje vyhlašují na podporu třídění odpadu už deset let soutěž My už třídit umíme! Letos se jí zúčastnilo 483 obcí a měst kraje.
• Soutěž je rozdělena do dvou kategorií. V první kategorii soutěží obce do 1000 obyvatel, ve druhé města a obce nad 1000 obyvatel. Zúčastňují se rovněž plzeňské městské obvody. Hodnotí se množství vytříděných odpadů, hustota sítě barevných kontejnerů, čistota kolem kontejnerů i jejich čistota a například také to, jestli jsou na nádobách instrukce pro obyvatele, jaký odpad mají do které vhodit.
• V kategorii malých obcí do 1000 obyvatel letos zvítězila MODRAVA,
na 2. místě se umístila obec ČILÁ a na 3. místě obec SRNÍ.
• V kategorii velkých obcí nad 1 000 zvítězila ŽELEZNÁ RUDA,
na 2. místě skončily ŠTĚNOVICE a na 3. místě město HOLÝŠOV.
• Kromě diplomu a věcného daru si první tři oceněné obce v obou kategoriích odnesly také finanční dar od Plzeňského kraje. Obce na 1. místě získaly 30 tisíc korun, obce na 2. místě 20 tisíc korun a obce na 3. místě 10 tisíc korun.

Vše se děje v rámci projektu Intenzifikace systému separovaného sběru vytříděných složek komunálních odpadů v obcích Plzeňského kraje. Začal v roce 2004. „Kontejnery jsou obcím poskytovány pro rozšíření sběrné sítě v obcích tak, aby obyvatelé měli větší možnost třídění odpadů z obalů, které jsou následně materiálově využívány," vysvětluje radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Václav Štekl.

Díky letošním 181 kontejnerům vzrostl v kraji počet barevných nádob pořízených během tohoto projektu na více než 2500.

„V Plzeňském kraji jsou pro třídění odpadů vytvořeny velmi dobré podmínky," míní Marek Sýkora ze společnosti EKO-KOM. „Dle statistik za rok 2014 bylo na území Plzeňského kraje bezmála 14 tisíc sběrných nádob na tříděné odpady a na jedno sběrní místo, což jsou kontejnery na papír, sklo a plasty, připadlo celkem 131 obyvatel. To řadí Plzeňský kraj v celé České republice ke krajům nejlépe vybaveným kontejnery na třídění odpadů," dodává Sýkora.

V roce 2014 se každému obyvateli Plzeňského kraje podařilo v průměru vytřídit 41,9 kg papíru, plastů, skla a nápojového kartonu. Přestože kraj v současnosti nestojí na pomyslných stupních vítězů, stále se jeho výsledky pohybují nad celorepublikovým průměrem, který za loňský rok činí 40,5 kg na obyvatele.

Autor: Pavel Korelus

10.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Medaile vybojovala Denisa Katonová.

Dvě medaile z republikových pohárů

V klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech se uskutečnil koncert partnerských měst.
8

Klášterní kostel patřil mladým zpěvákům

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Domažličtí skauti přivezou v neděli Betlémské světlo

Domažlice – V sobotu 16. prosince převezmou skauti z celé Evropy ve Vídni Betlémské světlo, o den později, v neděli 17. prosince, bude vlaky rozvezeno po celém Česku.

Dobrovolníci pomůžou dětem s učením

Stříbro – Dětem z chudých a znevýhodněných rodin na Stříbrsku nově pomáhají dobrovolníci s učením. Služba je zaměřena především na to, aby dítě v podporované rodině dosáhlo co nejvyššího vzdělání.

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT