Od minulého pátku řádí chřipková epidemie v pěti okresech. V Plzeňském kraji připadá na 100 tisíc obyvatel už 1733 marodů. Chrání se obyvatelé před nákazou očkováním? Podle krajského epidemiologa Petra Pazdiory se pro tento krok rozhodlo před letošní chřipkovou sezonou pouze 4,3 procenta lidí. Evropská doporučení však hovoří o 30 procentech.

Nejvíce se pro očkování rozhodují osoby starší 65 let. Jde o 16,3 procent, nicméně ideální v tomto případě je až 70 procent. „V Evropě se držíme na úplném chvostu. Za námi už je snad jenom Ukrajina,“ zdůraznil Pazdiora.

Vůbec nejohroženější jsou podle statistik děti od narození do pěti let. Jejich rodiče však možnost ochrany, již doktoři doporučují od šestého měsíce, využívají pouze výjimečně. Očkují se zpravidla pouze malí pacienti s onkologickým onemocněním.


Důvodů podprůměrné proočkovanosti je hned několik. Tomuto způsobu ochrany nedůvěřují nejenom pacienti, skeptičtí jsou mnohdy rovněž samotní zdravotníci. „Praktičtí lékaři, kteří odmítají očkování proti chřipce, ho pak jen těžko budou doporučovat svým klientům,“ doplnil.

Krajská hygienická stanice letos zatím evidovala několik úmrtí na chřipku, ale i několik desítek těžších případů chřipky, které si vyžádaly hospitalizaci v nemocnici. „Počty závažných komplikací chřipky zápalů plic překročily už tisícovku,“ vyčíslil.


Pazdiora upozornil, že ani jeden z nakažených přitom neměl očkování. Postižené osoby zpravidla trpí jinými zdravotními problémy, k nimž se chřipka „pouze“ přidá. „Průběh onemocnění je pak samozřejmě horší než u zdravých jedinců,“ doplnil specialista.

Poukázal rovněž na skutečnost, že ohrožené skupiny nevyužívají možnosti očkování proti chřipce, kterou pojišťovny nabízejí už několik let zdarma. „Od ledna navíc přibyla možnost nechat se bezplatně očkovat proti pneumokokovým infekcím, které často komplikují chřipku. Ovšem zájem je velmi mizivý,“ uzavřel.