Pro některé ženy zajímavá novinka však má opět své ale. Porod totiž mohou vést pouze asistentky zaměstnané přímo v nemocnici a nebo ty, s nimiž zařízení uzavře smlouvu. „Pro ženu, která během těhotenství spolupracuje s asistentkou mimo nemocnici, se tak nic nemění. Nejsem si tak jistá, zda bude mít tato novinka nějaký pozitivní vliv," říká porodní asistentka a odborná asistentka na Katedře ošetřovatelství a porodní asistence ZČU Kristina Janoušková.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Zdeněk Novotný vysvětluje, že není možné, aby do porodnice přišel kdokoliv s tím, že bude rodit paní XY a v případě problémů situaci zachrání lékaři. „Museli bychom posoudit, do jaké míry je asistentka erudovaná," říká Novotný s tím, že ministerstvo sice předpokládalo, že by ženy do porodnice se svými asistentkami přicházely, už ale nemocnicím neřeklo, jak by s nimi měly smlouvy uzavírat.

Plno otázek podle Novotného zůstává i kolem toho, jak se budou budoucí rodičky domlouvat s asistentkami v nemocnici, jež porody vést mohou. Fakultka nyní zaměstnává osmnáct porodních asistentek. Ne všechny by ale porody mohly vést samostatně. „Jsou mezi nimi mladá děvčata po škole, i tady by musel být udělán nějaký výběr," říká přednosta.

Už dříve mohly být asistentky působící mimo nemocnici přítomné na sále jako doprovod rodiček. Podle Novotného ale této možnosti využily nejvýše jedna dvě ženy za rok.

Nově také mohou ženy porodnici s narozeným potomkem opustit dříve než za doporučených 72 hodin po porodu. Podle primáře novorozeneckého oddělení Mulačovy nemocnice v Plzni Jiřího Lišky se ale jedná o zbytečné riziko, jemuž by matka dítě vystavila. 

dokončení ze strany 1„Některé vrozené vady se mohou projevit až další dny. Lépe je rozpoznáme, když dítě vidíme několikrát denně na lůžku než pak později v terénu," vysvětluje Liška s tím, že i propuštění dětí po třech dnech mnohdy považuje za unáhlené.

„Osobně bych byl pro hranici čtyř až pěti dnů, která byla běžná ještě okolo roku 2000," říká primář, který věří, že většina matek je rozumná a o dřívějším odchodu z porodnice vůbec uvažovat nebude.

V některých západních zemích, například ve Velké Británii, sice ženy nemocnice opouštějí dříve, to je ale podle Lišky dáno finanční situací ve zdravotnictví a neochotou zdravotních pojišťoven delší pobyt platit. „U nás by tak rodičky měly být rády, že jim pojišťovny pobyt bez problémů hradí," uzavírá primář.

Primární zodpovědnost za to, že žena odchází s novorozencem před doporučenou dobou, nese rodička, která o tom musí podepsat prohlášení. Od lékařů pak obdrží doporučení a rady, co má s dítětem v následujících hodinách dělat a jaká vyšetření by bylo vhodné novorozenci provést. Zda tak ale učiní, je pouze na ní.