Za dobrodružstvím a tajemstvím se lidé mohou vypravit v sobotu v noci. Mohou si vybrat, zda se chtějí trochu bát, pobavit nebo poučit na zámcích, hradech či v klášterech v Červeném Poříčí, Horšovském Týně, Kladrubech, Kozlu, Manětíně, Rabí, Švihově, Tachově a Velharticích. Tam všude se koná Hradeckozámecká noc, kterou na přelomu prázdnin a nového školního roku pořádá Národní památkový ústav na svých objektech jako vyvrcholení turistické sezony.

„U nás se Ďábel a Smrt vsadí o hrad Švihov. Návštěvníky provedeme interiéry i exteriéry a umožníme jim zažít mix akce a komedie, poučení a zemitého humoru,“ zve na hrad Švihov jeho pracovník David Růžička. Vysvětluje, že noční komentované prohlídky budou totiž s divadelními scénkami. Kromě prohlídek se koná také večerní komponovaný program s filmy či středověkým soubojem. Na Švihově začne Hradozámecká noc v 19:00 hodin.

Na hradě Rabí zase bude např. od 20:30 hodin k vidění loutková inscenace Krvavý román. V Horšovském Týně začíná program ve 20:00 hodin a koná se tam letošní jediný západočeský koncert kapely XIII. století. Na zámku Kozel už v 18:30 hodin bude na hosty čekat hrabě Černín a pozve je ke stolu. A např. program v kladrubském klášteře je připravován spolu s rokycanskou hvězdárnou.