Pečlivě připravené přivítání komise ankety Vesnice roku 2018 se Kamennému Újezdu vyplatilo. Stal se vítězem krajského kola.

Hodnotitelé ocenili, že Kameňák žije bohatým společenským životem, vyzdvihli novou mateřskou školku, péči místních občanů o vzhled obce nebo tradici farmářských trhů. „Komise pozitivně vnímala i odvahu obce pustit se do větších investic, jako jsou chodníky. Kamenný Újezd měl také bezvadně připravený program, kterým odprezentoval celou obec a činnost místních spolků,“ doplnila referentka na úseku regionálního rozvoje krajského úřadu Lenka Šmejkalová.

Na prezentaci si totiž místní dali opravdu záležet. Děti ze školky vystoupily jako trpaslíci, holubáři vypustili holuby, ukázku předvedli i hasiči a další spolky.

Chybět nesměl Divadelní spolek Padlých holek, který rozveseluje spoluobčany od roku 2013. „Hrajeme a tančíme do padnutí,“ vysvětluje název spolku starostka obce a členka souboru Jarmila Vaňourková.

Mezi čtrnácti členy jsou i čtyři muži, ale diskriminovaní se necítí. „Název nám nevadí, jsme dobrá parta a je mi mezi ženskými dobře,“ potvrzuje třeba Václav Och.

Ochotníci z Kameňáku se scházejí minimálně jednou týdně a připravují vystoupení na různé akce. Velký úspěch měl například jejich kankán, Poupata nebo vystoupení Černá a bílá. Při něm občas publikum ztrácí přehled nad tím, které nohy patří ke které hlavě díky sladění pohybů a zpola černých a zpola bílých kostýmů. Spolek nacvičuje i scénky pohádek pro dospělé s hvězdičkou či Zlatovlásku.

Kameňák se může pochlubit i loni znovu postavenou dřevěnou zvoničku, která byla více jak před šedesáti lety zbořena, krásným dětským hřištěm nebo posezením u kamenné kašny z roku 2012. Obec dále postavila novou mateřskou školku Kameňáček, kde teď spokojeně dokončuje první školní rok osmadvacet dětiček.

Přestože výstavba mateřinky spolkla téměř deset milionů korun, pustil se Kameňák do další velké investice. Za 16,5 milionu korun nechává napříč celou obcí položit nové chodníky a dešťovou kanalizaci. Stavba by měla skončit během srpna.

Titul Vesnice roku 2018 si místní občané převezmou od zástupců Plzeňského kraje v sobotu 28. července. Slavnostní vyhlášení se bude konat od třinácti hodin a zúčastní se ho i představitelé dalších soutěžících obcí z regionu.