V Kauflandu v Sukově ulici objevili, že obchod u ovoce a zeleniny uvedl na regálu jinou zemi původu, než odkud zboží ve skutečnosti pocházelo.

„Například u salátových okurek byl na pultu údaj, že pochází ze Španělska, ale na originálním obalu byla jako země původu Nizozemí," informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Podobného prohřešku se obchod dopustil také u dalších devíti druhů ovoce a zeleniny. Například české kedlubny a cibuli prodával jako italské, nebo tuzemský salát jako dovezený ze Španělska. Chyby se ale týkaly i cizokrajných produktů, například melounů nebo nektarinek.

Všichni prodejci musí informace o zemi původu svého zboží povinně uvádět už od roku 2008. Kopřiva upozornil, že zavádějící informace o původu představují velký problém.

„Zákazníci se při koupi tímto údajem velmi často řídí," uvedl mluvčí. Podle země původu si odvodí například to, jak dlouhou dobu strávilo na cestě do obchodu.

Kopřiva dodal, že zákazníci se často rozhodují právě informacemi uvedenými na regálových štítcích, které Kaufland vyplnil chybně.

„Málokdo zkoumá údaje o zemi původu na krabici. Někdy spotřebitelé ani nemají tuto možnost, protože zboží na pultech už v krabici není," konstatoval mluvčí.

Záměna údajů může vést také k tomu, že zákazník zaplatí za nákup více korun.

„Například jablka z Itálie jsou dražší než odrůdy jablek ze střední Evropy," vysvětlil Kopřiva s tím, že v případě Kauflandu visel u jablek Golden delicious štítek informující o italském původu, ale podle krabice a dodacího listu šlo o jablka ze Slovenska.

Rozdílné informace na regálových štítcích a krabicích či etiketách vysvětluje Kaufland nedbalostí a selháním jednotlivce. „V žádném případě nešlo o úmysl," prohlásil mluvčí Kauflandu Michael Šperl s tím, že společnost přijala opatření, aby se podobný případ neopakoval. Podrobnosti nesdělil.

Ošizený guláš

SZPI zjistila v Plzni kromě Kauflandu pochybení také supermarketu SPAR. Tam našli ošizený maďarský guláš s vepřovým masem.

„Zboží obsahovalo menší množství masa,než kolik bylo uvedeno na etiketě," sdělil mluvčí SZPI. Namísto avizovaných 28 procent masa obsahovala většina odebraných vzorků o čtvrtinu masa méně.

Jednalo se o výrobek z Polska. Inspekce nařídila všech devět kilogramů plechovek z prodejny stáhnout. SPAR podle své mluvčí Šárky Brožové výrobek radši stáhl ze všech svých prodejen.

Inspekce zahájila s Kauflandem i SPAREM správní řízení. Oběma řetězcům hrozí pokuta.

Chybně označené ovoce a zelenina

Okurky salátové – na regálovém štítku jako země původu uvedeno Španělsko (na origináním obalu uvedeno Nizozemsko)
Květák bílý – Itálie (Francie)
Salát ledový – Španělsko (ČR)
Kedlubna bílá – Itálie (ČR)
Cibule lahůdková – Itálie (ČR)
Kapusta – Itálie (Španělsko)
Jablka Jonag. – Polsko (Belgie)
Jablka Gloster – Polsko (SR)
Jablka R.Delic. – SR (Německo)
Jablka Braeburn – Belgie (SR)
Jablka G.Delicious – Itálie (SR)
Meloun – Panama (Španělsko)
Hrozny bílé – Chile (Indie)
Nektarinky – Chile (Španělsko)
Zdroj: informace SZPI o výsledcích kontroly v Kauflandu, Plzeň