Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vypalování ´mezí´ hrozí až půlmilionová pokuta

Domažlicko –  Lidé, kteří se pomocí ohně zbavují po zimě suché trávy takzvaně ´na stojato´, porušují zákon. Vypalování porostů je totiž zcela zakázáno.

27.3.2012
SDÍLEJ:

KDYŽ SE VYPALOVÁNÍ TRÁVY VYMKNE KONTROLE. Foto: archiv Deníku

Ani právní úprava, která na úseku požární ochrany celoročně zakazuje vypalování porostů, a s ní související pokuta neodrazuje spoustu lidí od pálení suché trávy. Stává se tak nejen zejména po zimě, ale i během celého roku. Občan může zaplatit za nedodržení zákazu vypalování až 25 000 Kč, právnická a podnikající fyzická osoba až půl milionu korun.

„Vypalování porostů je zcela zakázáno. Pokud ale chce občan na svém pozemku spálit rostlinný odpad, musí dbát na bezpečnost i na to, aby pálený odpad byl suchý a kouřem nebyli obtěžováni sousedé. Současně je nutné říci, že v některých obcích je spalování odpadu zakázáno. Lidé by si měli zjistit, zda právě jeho obec spalování rostlinného odpadu nezakázala a nedala lidem k dispozici kontejnery na biologický odpad,“ říká Václav Petržík, ředitel Územního odboru Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje v Domažlicích.

„V podstatě se dá říct, že pálení suchého rostlinného odpadu, například shrabaného listí, je třeba provádět v bezpečné vzdálenosti od budov a volných skládek palivového dříví, v žádném případě za větru. Smí je provádět osoba starší 18 let a po skončení pálení musí být ohniště bezpečně uhašeno a kontrolováno po dobu osmi hodin,“ upozorňuje ředitel profesionálních hasičů Domažlicka a dodává, že nelze současně pálit i plasty či jiný hořlavý odpad.

Oznamovací povinnost z hlediska pálení hořlavých látek mají právnické a podnikající fyzické osoby.

„Spalování na volném prostranství jsou povinny se zřetelem na předpokládaný rozsah pálení předem ohlásit příslušnému HZS, který může stanovit další podmínky pro bezpečnost, nebo pálení i zakázat,“ upozorňuje Petržík.

„Za loňský rok došlo na Domažlicku k dvaadvaceti požárům, jejichž příčinou bylo právě pálení. Jednalo se o požáry na volných prostranstvích, v lesích i na skládkách. Apeloval bych na to, že pokud už se oheň vymkne kontrole, je třeba volat hasiče prostřednictvím tísňových linek 150 či 112,“ zakončil ředitel HZS Domažlice Petržík.

Autor: Milena Cibulková

27.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení