Hrad a zámek Horšovský Týn otevřel poprvé své brány o Velikonocích, stejně jako mnoho dalších památek. Zde si však na jednom z mála míst návštěvníci nepřiplatí. „Pro letošní sezonu jsme vstupné nezdražovali,“ uvedl kastelán Jan Rosendorfský.

Při návštěvě však budou platit v prvních měsících omezení, jelikož jsou některé okruhy tentokrát uzavřeny. „Probíhá u nás velmi zásadní a závažná rekonstrukce hradní kaple, která je jediná ve střední Evropě. Dělá se tam těžké statické zabezpečení. Tím pádem nejsme schopni provozovat návštěvnický okruh hrad, nelze tam nijak ani nahlédnout. Okruh hrad nebude otevřen až do zhruba konce června. S tím souvisí i okruh Mitsuko, který se chodí nad kaplí, kam rovněž některé zásahy zasáhnou. Čili se nechodí ani ten,“ sdělil kastelán.

Zámek Nebílovy.
Některé památky zdražují vstupné. Otevírají se už o Velikonocích

Kulturní akce na zámku začnou v druhé polovině června a lidé se mohou těšit na divadla, koncerty, hudební vystoupení a podobně. „Téměř každý víkend bude nějaká kulturní akce, která by mohla zaujmout příchozí. Pojedeme takto celé léto až do počátku září. Na podzim se snad opět podaří uspořádat 17. ročník Juniorfestu,“ uzavřel Rosendorfský s tím, že letos se žádná velká výstava otevírat nebude.

Kromě zámku mohou lidé zavítat do přilehlé velké zámecké zahrady s rybníkem, posezením a výhledem na hrad i zámek.