Jak pěstovat mrkev ze semen:

| Video: Youtube

Pokud zasejete mrkev postupně a budete pěstovat více odrůd mrkve od rané, polorané až po pozdní odrůdy na uskladnění, můžete si na téhle vitamíny nabité zelenině pochutnávat dlouho. Sklízet ji totiž budete v různých obdobích sezóny. Podmínkou ovšem je, že se naučíte mrkev nejen správně pěstovat, ale i skladovat. Mrkev se ze semen pěstuje snadno. Kromě klasických dlouhých oranžových kořenů můžete pěstovat i fialovou, žlutou, červenou a bílou mrkev nebo malé kulaté mrkve. Jedno mají ale všechny odrůdy mrkve společné. Abyste se dočkali kvalitní úrody, musíte pro mrkev připravit úrodnou půdu.

Příprava půdy je základ

Mrkev má ráda kyprou, lehkou, spíše písčitou půdu. Pokud je vaše půda příliš jílovitá, je dobré ji odlehčit pískem nebo kompostem. Vrchní vrstva záhonu pro mrkev by měla být sypká. V kamenité půdě by se rostoucí kořen mrkve postupně zdeformoval.

„Záhon odplevelte, zryjte a přidejte do půdy trochu písku. Stejně tak není od věci přisypat dřevěný popel, který je dezinfekčním prostředkem a zároveň i hnojivem. Popel odradí i mnohé škůdce. Pokud chcete kvalitu zeminy ještě zvýšit, přimíchejte i několik lopat substrátu na zeleninu,“ radí iReceptář.

Půda by měla mít neutrální až slabě zásadité pH a není vhodné, aby byla čerstvě vyhnojená. Jednotlivé řádky by měly být od sebe vzdálené 20 - 25 centimetrů. Do nich vysejte semena. Semínka vysévejte na záhon do hloubky 1 až 2 cm, zasypte tenkou vrstvou prosáté zeminy a tu přidusejte. Pak je zalijte jemnou kropicí konví tak, abyste semínka nevyplavili ven.


Nahrává se anketa ...

Vhodní sousedé pro mrkev

„Semena začnou klíčit asi 3 týdny od výsevu. Díky látkám, které mrkev obsahuje, zde nebude růst plevel, ovšem pozor si dávejte, vedle jaké rostlinky mrkev vysejete. Tyto látky jsou totiž odpovědné i za zpomalení klíčení semen. Proto jako sousedící plodiny volíme cibuloviny, ředkvičky, rajčata, kukuřici nebo hrách,“ radí Dům a zahrada.

Chcete-li prodloužit dobu sklizně, vysévejte semena postupně ve dvoutýdenních intervalech a vybírejte odrůdy mrkve, které se budou sklízet v různých obdobích sezóny.

Mladá mrkev potřebuje vláhu

Záhonek je třeba průběžně zbavovat plevele, okopávat a popřípadě přihnojit. „Hnojte 5 až 6 týdnů po výsevu hnojivem s nízkým obsahem dusíku, protože přebytek dusíku v půdě podporuje růst svrchních vrstev nebo listů, nikoli kořenů,“ doporučuje web Almanac.

close Mrkev je vhodnou zeleninou pro malé pěstitele info Zdroj: Shutterstock zoom_in Mrkev je vhodnou zeleninou pro malé pěstitele

Mrkev potřebuje zejména první týdny pravidelnou zálivku. Dávejte ale pozor na to, abyste ji nepřelili. Vzrostlé rostliny už zalévejte jen střídmě, udržujte záhon vlhký, ale ne přemokřený.

V případě, že byl výsev mrkve příliš hustý, měli byste rostlinky po určité době vyjednotit. Vždy odstraňujte slabé a ponechávejte ty nejsilnější. Mezi jednotlivými rostlinami mrkve by měla být vzdálenost asi 5 cm.

Jak ochránit mrkev před škůdci

„Kromě obávané hniloby jsou velkým nebezpečím pro pěstitele mrkve také škůdci. Největším postrachem jsou pochmurnatka mrkvová a drátovec. Pokaždé, až budete mrkve jednotit, dělejte to vždy za chladných večerů a vyjednocené rostliny nenechávejte nikdy ležet na záhoně.

Škůdce odradíte i vysázenými rostlinami, které je odpuzují. Perfektně funguje například levandule nebo pažitka či pórek. Česnek je účinný proti plísním a ochrání mrkev i před pochmurnatkou,“ uvedl iReceptář. Nebezpečím jsou pro mladé sazenice také nenasytní slimáci.

Pěstování mrkve v nádobách

Mrkev se dobře daří pěstovat i v nádobách. Může to být květináč, ale klidně i starý kbelík, do kterého uděláte otvory. „Většina mrkví potřebuje k růstu hloubku kolem 30 cm, proto je ideální nádoba s minimální hloubkou 30 cm,“ uvedl Gardenes World.

Tři sklizně karotky v nádobách:

| Video: Youtube

Do mělkých nádob můžete zvolit odrůdy mrkve s kulatým kořenem nebo zakrslé. Nádobu naplňte prosátou zahradní zeminou a semínka mrkve vysévejte stejně, jako do záhonu. Mrkev v nádobách nevyžaduje o mnoho více pozornosti než ta, která roste na zahradě. Jen ji budete muset zalévat častěji, zvláště v suchém počasí.

Jak skladovat mrkev

Mrkev sklízejte, jakmile bude dostatečně velká. Nenechávejte ji zbytečně přerůst, protože by to bylo na úkor chuti. „ Zejména jarní výsevy jsou nejlepší mladé, sladké a křupavé, ideální ke konzumaci syrové,“ uvádí web RHS.

  • Mrkev můžete sklízet až do zimy. Na konci podzimu zakryjte rostliny slámou, abyste je chránili před mrazem. Na zahradu si můžete chodit vytáhnout čerstvou mrkev, dokud půda nezmrzne.
  • Mrkev by se měla jíst pokud možno čerstvá, ale v případě potřeby ji lze uchovat v lednici asi týden.
  • Mrkev můžete také zmrazit. Nejprve ale mrkve blanšírujte ve vroucí vodě, aby se zachovala jejich barva a textura.
  • U mrkve odřežete nať, nechte mrkev lehce zaschnout a vyberte nejlepší neporušené kusy k uskladnění. Dejte je do bedny s pískem, vždy vrstvu písku a vrstvu mrkve tak, aby se mrkve vzájemně nedotýkaly. Vršek zasypte pískem. Bednu uložte na temné a chladné místo, ideálně do sklepa nebo garáže. Přes zimu písek zvlhčujte vodou.

Zaujal vás článek věnující se mrkvi. Zkuste si přečíst i naše další texty obsahující tipy pro vaši zahrádku. Najdete je v nabídce níže.