Pěstování rajčat od semínka po sklizeň:

| Video: Youtube

S předpěstováním rajčat ze semen je dobré začít už v polovině února, pokud je chcete vysazovat do skleníku nebo fóliovníku. Jestli je budete sázet rovnou do záhonů, na vysévání semínek máte čas do prvního březnového týdne. Rajčata potřebují dostatek času na to, aby vyklíčila, vyrostla a zesílila. V polovině května, po zmrzlých mužích, je pak budete moct vysadit ven. Víte, jak správně připravit půdu pro rajčata? Jak je často zalévat a čím můžete podpořit růst rajčat?

Pěstování rajčat má u nás velkou tradici. Rajčata můžete pěstovat v květníku na balkoně, ve skleníku, ve fóliovníku nebo na záhoně v zahradě. Zahrádkáři si sazenice s oblibou i sami předpěstovávají, aby byly odolnější vůči případným chorobám a plísním, které rajčata často postihují.


Nahrává se anketa ...

Nejlepší na pěstování rajčat ze semen je rozmanitost, kterou můžete v případě této zeleniny využít.

„Na světě existuje více než 10 000 různých druhů rajčat. Jsou červená, zelená, žlutá, oranžová i černá ve všech tvarech, velikostech a příchutích. Jedinou nevýhodou je, snažit se vybrat jen jednu,“ popisuje možnosti výběru blog backtotheroots.

Kdy vysévat semínka rajčat

Je únor, tedy ten správný čas na setí semínek rajčat do předpěstebních květináčků nebo třeba kelímků od jogurtů. Hlavní je mít kvalitní semena a výsevní substrát s minimem živin, který je vzdušný a neobsahuje zárodky plevelů ani chorob.

Je čas na výsev rajčat:

„Výsev si můžete zjednodušit celou řadou pomůcek od malých skleníčků, díky kterým se udrží teplota i vzdušná vlhkost, až po pikýrovací misky a květináče z rašeliny či kokosových vláken. Dostatečně vyvinuté sazeničky je totiž možné s takovým květináčkem vysadit rovnou na záhon,“ doporučuje, jak si usnadnit práci, teplického Zahradnictví Dvořák a syn.

Jak postupovat při sázení semínek:

  • 2-3 semínka, ve stejné vzdálenosti mezi sebou, zamáčkněte rukou do zeminy půl až 1 cm hluboko.
  • Lehce je přesypte zeminou a jemně substrát přitlačte.
  • Pokud pěstujete více než jednu odrůdu rajčat, nezapomeňte označit, jaké semeno je zasazeno do které nádoby.
  • Bezprostředně po výsevu je nutné substrát postřikovačem navlhčit. Půda musí stále zůstat vlhká, ale ne mokrá.

Teplo a světlo

Semena rajčat nepotřebují ke klíčení světlo, ale potřebují teplo. Jakmile se sazenice objeví, budou potřebovat každý den alespoň 12 hodin světla, aby rostly zdravě. Výsevní misku nebo mini skleník umístěte na teplé místo, kde bude dostatek rozptýleného světla. Přímé sluneční paprsky mohou způsobit nerovnoměrný růst rostlin a vysychání substrátu.

Předpěstování rajčat bez přesazování:

| Video: Youtube

Sazenice rajčat jsou připraveny k přesazení, když mají první sadu pravých listů. K tomu obvykle dochází 2-3 týdny po vyrašení.

„První dva jsou považovány za „semenné listy", ale ty, které přijdou po nich, jsou pravé listy,“ vysvětluje Zahradní centrum Plant perfect .

I pro přesazení do větší nádoby je důležité mít zeminu pěkně vzdušnou a klidně sazeničky zasázet o něco hlouběji, než byly v původním předpěstebním truhlíku. Budou tak vytvářet lepší kořenové baly. Rostliny pravidelně otáčejte, aby se nenakláněly na jednu stranu.

Otužování rajčat

Jakmile budou sazenice rajčat větší, můžete začít s mírným otužováním. Při venkovních teplotách okolo 10-15 °C je přesuňte na balkon nebo za okno. Sazenice přesazujte až v polovině května, kdy už nehrozí poškození mladých rostlin rajčat případnými přízemními mrazíky.

Jak při otužování rostlin postupovat, radí zahradnický web Gardeners Basics. Přibližně po 7 dnech by měly být vaše rostliny připravené.

Pokyny pro správný postup:

  1. Před přesazením sazenic rajčat do zahrady je musíte postupně vystavovat venkovním podmínkám, jako je vítr, slunce a změny teplot.
  2. Začněte umístěním sazenic každý den na několik hodin ven na chráněné místo. Postupně zvyšujte čas, který tráví venku, a množství slunce a větru, kterému jsou vystaveny.
  3. Asi 1-2 týdny po datu posledního mrazu je čas zasadit sazenice rajčat do vaší zahrady. Vyberte slunné místo s dobře propustnou půdou.
  4. Vykopejte díru dostatečně hlubokou, abyste zahrabali stonek sazenice až po první sadu listů. To povzbudí rostlinu k růstu silného kořenového systému.
  5. Po výsadbě sazenice dobře zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne příliš mokrou.

Rajčata sklízí ze štaflí

Ludvík Schönherr ze Sobědruh na Teplicku pěstuje rajčata úspěšně už mnoho let. Se svým rajčetem vysokým čtyři metry vyhrál před lety první cenu na výstavě Zahrada Čech. Rajčata, která pěstuje na své zahrádce, mají až 3,6metru. Skvěle chutnají, z každého rajčete sklízí 10 až 12 kilo rajčat. Sklízet je ale musí ze štaflí.

close Zahrádkář z Teplicka Ludvík Schönherr má extra vysoká a chutná rajčata. info Zdroj: Deník/ Zdeněk Traxler zoom_in Zahrádkář z Teplicka Ludvík Schönherr má extra vysoká a chutná rajčata.

„Semínka rajčat sázím už léta vždy 14. února na sv. Valentýna. Používám hybridní odrůdy. To vysoké je třeba Bejbino, ale mám i Tornádo nebo Tipo a další odrůdy. Na zahradu sazenice sázím koncem dubna, pod každou rostlinu dávám lopatku slepičince,“ prozradil svůj postup Ludvík Schönherr, o němž Deník před časem informoval v článku s názvem Zahrádkář z Teplicka vypěstoval extra vysoká a chutná rajčata. Má na to fígl

Na zmrzlé muže Pankráce, Serváce a Bonifáce nečeká. Rajčata ale sází do klimatické buňky. „Je to taková ohrádka 1,2 metru vysoká a obehnaná fólií. V momentě, kdy rajčata dorostou do stropu buňky, fóliové víko sundám a ony rostou dál,“ popsal Ludvík Schönherr.

close Extra vysoká rajčata pana Schönherra ze Sobědruh na Teplicku. info Zdroj: Se souhlasem Ludvíka Schönherra zoom_in Extra vysoká rajčata pana Schönherra ze Sobědruh na Teplicku.

„Důležité je sázet je šikmo dolů, klidně 30 – 40 cm. Udělají si další kořínky a jsou tak schopné přijímat až trojnásobek živin. Rostliny neokopávám, navrch nastelu vrstvu posekané trávy a když seschne, přidám novou. Zalívám je důkladně, ale stačí jednou za tři dny. Fóliová buňka rajčata chrání před větrem a vytvoří optimální mikroklima. Potřebují i pravidelné vyštipování a samozřejmě dostatek sluníčka,“ radí zkušený zahradník.

Další rady a zajímavosti, jak na bohatou rajčatovou úrodu, najdete kousek níže v souvisejících textech.