Domněnku potvrdil pozitivní covidový test. Chuť se Bedřichovi vrátila po měsíci, ono to ale pořád není. „Některé chutě jsou úplně jiné, všechno mi teď připadá hrozně sladké, tíhnu ke kyselému. Vnímám to také u alkoholu, který se mi slívá do jedné chutě. Vůně cítím, ale někdy se mi stane, že si pamatuji u něčeho intenzivnější vůni, než jak ji cítím teď. Zvlášť u koření,“ doplňuje.

Lidí jako je Bedřich Kotík mají lékaři ve svých ordinacích desítky. „V námi zkoumaném souboru se s dlouhodobou ztrátou čichu potýká přibližně osm procent pacientů. Nelze ale zatím hodnotit, jaký bude podíl skutečně trvalé poruchy, neexistuje centrální databáze pro celou republiku,“ přibližuje Veronika Janůrková z České společnosti ORL a chirurgie hlavy a krku.

Venkovní posilovna v Praze na Zbraslavi
Třetina Čechů vnímá po lockdownech zhoršení zdraví, ukázal průzkum

Společnost spustila projekt věnovaný této problematice a pracuje na dotazníkové studii. Počet pacientů bude pravděpodobně vyšší, protože ne všichni s obtížemi doktora už navštívili, čekají, že to přejde samo. Možná ano, možná ale taky ne. „Porucha čichu může být dlouhodobá, řadu měsíců i rok. Zlepšení poruchy může nastat i po delší době, než jednoho roku,“ doplňuje Janůrková.

Podle vědeckých studií provází onemocnění covid-19 ztráta čichu a chuti kolem 80 procent všech pacientů. Další skupinu tvoří ti, kteří sice čich mají, ale cítí jinak než před nemocí. „Setkáváme se se změnou vnímání cigaretového kouře, lidé cítí spáleninu a kouř, i když nemají ve svém okolí žádný zdroj tohoto pachu,“ vysvětluje Pavla Urbánková, primářka kliniky ORL FN U Sv. Anny v Brně. „Jako velký problém, také udávají, že nevnímají své tělesné pachy a nelibě nesou některé umělé vůně typu parfémy, nerozeznají zápach zkaženého jídla a podobně,“ doplňuje.

Čichový trénink

Pokud se lidé rozhodnou, že pomoc vyhledají, mohou se léčit topickými kortikoidy. Lékaři ale zatím více doporučují přírodní cestu a takzvaný čichový trénink. „Čichový trénink je neinvazivní postup. Každý den pacient volně čichá dvakrát denně alespoň po dobu pěti minut ke čtyřem vůním,“ popisuje Jan Vodička, přednosta ORL pardubické nemocnice. Pacienti čichají růži, eukalypt, hřebíček a citrón. Výrazné vůně, které se čichají po dobu alespoň 32 týdnů a podle lékařů se výsledky skutečně dostavují.

V podstatě se jedná o aromaterapii a její příznivé účinky v postcoivodé léčbě potvrzují i certifikovaní aromaterapeuté, jejichž pomoc lidé také vyhledávají „Silné a známé vůně, jako je třeba levandule či máta, lidé znají a mozek si je smyslově vybavuje, což léčbu usnadňuje,“ vysvětluje aromaterapeutka Ivana Brandnerová.

Potvrzení o prodělaním covidu vystavují praktičtí lékaři. Za jeho přípravu si pacient připlatí.
Potvrzení o prodělaném covidu: za stovku od lékaře, nebo SMS z laboratoře

Ztráta čichu bývá někdy také někdy průvodním znakem stárnutí organismu a onemocněních jako jsou demence, Parkinsonova choroba či Alzheimer. Ivanu Brandnerovou proto navštěvují i senioři. Výborných výsledků dosahují po čichání růžového oleje. „Růžový olej má schopnost uvolňovat v mozku látky, které ho stimulují, povzbudí nervovou soustavu a pomáhají mírnit příznaky těchto onemocnění nebo fungují jako jejich prevence,“ doplňuje Brandnerová.

Posílit psychiku by měli ale rozhodně všichni, kteří ztrátou čichu trpí. Dlouhodobé výzkumu totiž dokazují, že anosmie má na duševní zdraví lidí doslova devastující vliv. Se ztrátou čichu se pojí i ztráta chuti na jídlo, následné hubnutí nebo naopak tloustnutí. „Někteří lidé přidávají více soli a koření do jídel, což negativně ovlivňuje vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin a podobně,“ stojí ve studii neziskové organizace Mayo Clinic. Lidé bez čichu a chuti jsou navíc náchylnější k depresím a frustraci.